naszogrodniczy.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Promocja

Dlaczego naszogrodniczy.pl?

Środki na chwasty w trawniku

Wszyscy, którzy uwielbiają widok równo przyciętej i idealnie wybarwionej trawy zdają sobie sprawę, że efekty nie biorą się z powietrza. Tak jak inne rzeczy, tak i trawnik wymaga naszej uwagi i zabiegów, które pozwolą na uzyskanie idealnej murawy.

Największą zmorą są chwasty, które potrafią napsuć w kilka tygodni nawet najładniejsze trawniki. Skąd się biorą te niepożądane rośliny w miejscach, gdzie nie występowały? Z wielu miejsc - nasiona mogą nie kiełkować przez kilka lat, żeby dopiero po pewnym czasie, przy sprzyjających warunkach dać o sobie znać. Nasiona są już w przywiezionej ziemi, mogą przenosić je ptaki lub może przynieść je wiatr - często widać jak latają "pyłki" mniszka lekarskiego, które niczym latawce przenoszą nasionka. 

Co robić, aby zapobiec rozrostu chwastów?

Oprysk

Innym zabiegiem, który jest najszybszy oraz najskuteczniejszy, to opryskanie środkiem chwastobójczym murawy. Działa w kilka dni i skutecznie niszczy chwasty dwuliścienne. Tak, tylko dwuliścienne, czyli będziemy mieli problem, kiedy na naszym trawniku zagości perz, który jest chwastem jednoliściennym , czyli będą na go zwalczać te same środki co trawę, Wyrywanie jego tylko zastymuluje kłącza do dalszego rozwoju. Perz polecamy usunąć Roundupem, Orkanem lub Glifoherbem, smarując go po liściach, tak aby nie dotknąć trawy. 

Do niszczenia chwastów takich jak oset, mlecz - mniszek lekarski, koniczyna, babka, etc. możemy wybierać środki takie jak:

  • Chwastox - najpopularniejsze Trio oraz Complex - TRIO ma ten sam skład co jeden z Mniszków od Substrala, Complex jest dedykowany na murawy i zwalcza w podwójnym oprysku nawet bluczyka kurdybanka.
  • Mnieszek - występuje w dwóch wersjach, lepiej wybrać ten, który posiada w sobie 3 składniki (dikamba, mekoprop, MCPA)
  • Dicotex - dość kosztowny, ale dzięki 4 substancjom czynnym niesamowicie skuteczny
  • Bofix - mamy mieszane uczucia
  • Starane - bardzo mocny, nie tylko na trawnikach, ale też w profesjonalnych uprawach testowany

Osobiście używamy je naprzemian, gdyż są bardzo podobne, choć Dicotex zdaje się najlepiej działać. Najlepiej sprawdzić, które opakowanie będzie najbardziej pasowało do Twojego areału i zadecydować, czy kupić warto na jeden zabieg, czy na kilka zabiegów. Środki działają przez zieloną część, więc nie będzie dziwną rzeczą, jak po kilku tygodniach zobaczysz nowe chwasty.

Ostatnio mamy coraz więcej zapytań o fioletowe kwiatki, które pomimo zabiegów nie chcą zniknąć z trawnika - to bluszczyk kurdybanek, który jest odporny na wiele substancji czynnych. Polecamy do likwidacji jego użyć środka Fernando Forte lub Chwasto Complex (2razy), te dwa środki posiadają w rejestracji informacje, że działają właśnie na ten chwast.

Pamiętaj, aby do każdego opryski należycie się przygotować, dbając o swoje bezpieczeństwo. Dobry opryskiwacz, to sprawny opryskiwacz, dlatego za każdym razem przed sporządzeniem cieczy roboczej sprawdź jego stan techniczny.  

 

Inne sposoby na pozbycie się chwastów w trawniku znajdziesz w naszym artykule 

Trawnik wolny od chwastów

 Zielony, gęsty trawnik to marzenie i chluba każdego ogrodnika i właściciela ogrodu. Kiedy pojawia się na nim niechciana roślinność w postaci chwastów, ujmuje ona estetyce. Boryka się z tym problemem niemal każdy z nas, szczególnie jeśli trawnik jest świeżo założony, a gleba pod nim ma pozostałości korzenne po mniszku czy innych roślinach.

Do zapobiegania powstawaniu chwastów lub pozbywania się ich, gdy już rozsieją się na naszym trawniku i wyrosną na jego połaci, musimy wykorzystywać selektywne środki chwastobójcze. Takie, które niszczą chwasty nie uszkadzając trawy.  

Jest to Chwastox Trio marki Ziemowit do zwalczania chwastów np. dwuliściennych. Zawiera aż 3 substancje czynne, i właśnie dzięki temu działa na wszystkie chwasty dwuliścienne, a które występują na trawnikach. Są nimi babka lancetowata, koniczyn polna, gwiazdnica pospolita, mlecz i wiele innych. Istnieje kilka odmian tego środka chwastobójczego, który powoduje długotrwałe, w końcu skutecznie usuwa niechcianą roślinność z trawnika. 

Po oprysku dwuliścienne rośliny zamrą. Należy je wygrabić z trawnika, a pustych miejscach zasiać na nowo trawę. 

Należy go stosować podczas dobrej pogody, w dzień suchy, gdy nie ma opadów, ale także nadmiernego słońca. Opryski najlepiej wykonać wcześnie rano lub późnym popołudniem, gdy trawa nie jest już nagrzana. Warto pamiętać, że preparat stosuje się od wiosny do wczesnej jesieni, gdy rośliny są w stanie wegetacji. Można stosować na całą powierzchnię trawnika lub na miejsca zachwaszczone. Istnieje ryzyko, że środek będzie musiał być użyty po raz drugi, a dzieje się to w momencie gdy trawnik jest mocno zachwaszczony. 

100 ml wystarczy na 500 m2 trawnika. Pomiędzy kolejnym opryskiem musi minąć około 2 miesiące. W czasie wegetacji można wykonać maksymalnie 2 takie opryski.

Chwastem średnio odpornym na Chwastox jest przetacznik perski, a odpornym bluszczyk kurdybanek, przetacznik ożankowy, podagrycznik pospolity i ostrożeń polny. 

Co na mniszek lekarski - mlecz?

Należy kosić trawę na tyle wcześnie, by nie dopuścić do zakwitnięcia i rozprzestrzenienia się nasion mniszka. Częste koszenie trawnika na wysokość 4 cm również pomoże, ponieważ to właśnie utrudnia wzrost mlecza, co powinno spowodować ostatecznie jego wycofanie się, a rozkrzewianie trawy.

Pracochłonne, choć skuteczne jest wydobywanie rozet liści mniszka wraz z korzeniami przy pomocy łopatki - długiej i wąskiej. Dostaniesz taką w każdym sklepie ogrodniczym.

Można jednak skorzystać z Chwastoxu, który nie uszkadzając trawy usunie trwale mniszka. 

Warto jednak zapobiegać, niż leczyć - jak mówi stare przysłowie. Dobrym rozwiązaniem jest zatem stosowanie nawozów do trawników z chwastami lub narażonych na chwasty.  Nawozy takie pobudzają trawę do intensywnego wzrostu i minimalizują tym samym zachwaszczenia. Uzupełnia niepodobny azotu, które są niezbędne do wzrostu trawy, poprawia jej kondycję i zagęszczają. Najczęściej jest to granulowany nawóz mineralny. Nawóz osłabia chwasty, a wówczas rosnąca trawa wypiera je poprzez silne i gęste rozkrzewianie się.

Trawnik narażony na chwasty to często trawnik, który nie jest właściwie zadbany. A osłabiony ma skłonności do zachwaszczania. Regularnie koszony, nawożony, będzie mniej podatny na pojawienie się na nim niechcianych roślin.

Chwastoxy, tak jak Starane, to preparaty o działaniu układowym, selektywny, pobierany przez liście i przemieszczany do ich korzeni chwastów, w konsekwencji wywołujący zamieranie chwastów.

Skutecznym preparatem na  bluszczyk kurdyganek to Fernando Forte lub Chwastox Complex. Przy stosowaniu tego drugiego preparatu potrzebny jest dwukrotny zabieg.

Preparaty chwastobójcze najlepiej stosować wczesną wiosną, gdy pojawiają się pierwsze listki. Wówczas środki takie nie spalą trawy, a usuną tylko same chwasty.

Nawozy na chwasty

W naszej ofercie znajdziecie też nawóz z odchlaszczaczem. Jest to kompleksowe rozwiązanie, ponieważ nawożąc trawnik pozbędziecie się również chwatów. 

Pamiętaj też, że warto dbać o Ph gleby, w bardzo kwaśnej ziemi chętniej rosną chwasty oraz mech. Aby podnieść odczyn, najlepiej zastosuj wapno! Sprawdź nasz super artykuł o wapnowaniu

 
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium