kategorie

Kategoria ze środkami na chwasty w trawniku

Wszyscy, którzy uwielbiają widok równo przyciętej i idealnie wybarwionej trawy zdają sobie sprawę, że efekty nie biorą się z powietrza. Tak jak inne rzeczy, tak i trawnik wymaga naszej uwagi i zabiegów, które pozwolą na uzyskanie idealnej murawy.

Największą zmorą są chwasty, które potrafią napsuć w kilka tygodni nawet najładniejsze trawniki. Skąd się biorą te niepożądane rośliny w miejscach, gdzie nie występowały? Z wielu miejsc - nasiona mogą nie kiełkować przez kilka lat, żeby dopiero po pewnym czasie, przy sprzyjających warunkach dać o sobie znać. Nasiona są już w przywiezionej ziemi, mogą przenosić je ptaki lub może przynieść je wiatr - często widać jak latają "pyłki" mniszka lekarskiego, które niczym latawce przenoszą nasionka.

 

Co robić, aby zapobiec rozrostu chwastów?

Oprysk

Innym zabiegiem, który jest najszybszy oraz najskuteczniejszy, to opryskanie środkiem chwastobójczym murawy. Działa w kilka dni i skutecznie niszczy chwasty dwuliścienne. Tak, tylko dwuliścienne, czyli będziemy mieli problem, kiedy na naszym trawniku zagości perz, który jest chwastem jednoliściennym , czyli będą na go zwalczać te same środki co trawę, Wyrywanie jego tylko zastymuluje kłącza do dalszego rozwoju. Perz polecamy usunąć Roundupem, Orkanem lub Glifoherbem, smarując go po liściach, tak aby nie dotknąć trawy. 

Do niszczenia chwastów takich jak oset, mlecz - mniszek lekarski, koniczyna, babka, etc. możemy wybierać środki takie jak:

  • Chwastox - najpopularniejsze Trio oraz Complex - TRIO ma ten sam skład co jeden z Mniszków od Substrala, Complex jest dedykowany na murawy i zwalcza w podwójnym oprysku nawet bluczyka kurdybanka.
  • Mnieszek - występuje w dwóch wersjach, lepiej wybrać ten, który posiada w sobie 3 składniki (dikamba, mekoprop, MCPA)
  • Dicotex - dość kosztowny, ale dzięki 4 substancjom czynnym niesamowicie skuteczny
  • Bofix - mamy mieszane uczucia
  • Starane - bardzo mocny, nie tylko na trawnikach, ale też w profesjonalnych uprawach testowany

Osobiście używamy je naprzemian, gdyż są bardzo podobne, choć Dicotex zdaje się najlepiej działać. Najlepiej sprawdzić, które opakowanie będzie najbardziej pasowało do Twojego areału i zadecydować, czy kupić warto na jeden zabieg, czy na kilka zabiegów. Środki działają przez zieloną część, więc nie będzie dziwną rzeczą, jak po kilku tygodniach zobaczysz nowe chwasty.

Ostatnio mamy coraz więcej zapytań o fioletowe kwiatki, które pomimo zabiegów nie chcą zniknąć z trawnika - to bluszczyk kurdybanek, który jest odporny na wiele substancji czynnych. Polecamy do likwidacji jego użyć środka Fernando Forte lub Chwasto Complex (2razy), te dwa środki posiadają w rejestracji informacje, że działają właśnie na ten chwast.

Pamiętaj, aby do każdego opryski należycie się przygotować, dbając o swoje bezpieczeństwo. Dobry opryskiwacz, to sprawny opryskiwacz, dlatego za każdym razem przed sporządzeniem cieczy roboczej sprawdź jego stan techniczny.  

 

Inne sposoby na pozbycie się chwastów w trawniku znajdziesz w naszym artykule 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Informacja w nagłówku

Infolinia:

Telefon: 578 287 257

Email: sklep@naszogrodniczy.pl

Producenci
więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium