Dlaczego naszogrodniczy.pl?
Nasz sklep w Kłodzku działa od 1991 roku
Staramy się testować wszystkie nasze produkty!
Zawsze możesz liczyć na nasze doradztwo
To rośliny pochodzące z południowej i środkowej Ameryki. Mają dość specyficzne warunki uprawy, ale jest to łatwa uprawa, dająca wiele satysfakcji. W rodzinę filodendronów wchodzi kilkaset gatunków. W warunkach domowych najczęściej uprawia się filodendron pnący lub czerwieniejący
filodendron
Jakie odmiany najczęściej wybierają miłośnicy roślin?
Philodendron scandens, ten posiada posiada długie, cienkie pędy jako pnącze oraz korzenie powietrzne. Liście wyrastające z pędów są sercowate, ciemnozielone.
Kolejnym okazem jest Philodendron erubescens, na którym ogonki liściowe oraz pędy przybierają czerwony kolor co stanowi duży walor estetyczny dla rośliny, a liście są strzałkowate.
Jednym z ulubieńców kolekcjonerów roślin stał się Philodendron Black Cardina, którego liście są bardziej okazałe, błyszczące i pośród ciemnozielonych, dostrzec można te niemal czarne, wybarwiające się na ciemnobordowy kolor.
Naszym ulubieńcem jest Philodendron Brasil, jako pnąca roślina posiada dwukolorowe liście-miesza się na nich ciemna zieleń i limonka. To pstre wybarwienie rozjaśnia kompozycje roślinne i dodaje uroku w każdym pomieszczeniu.
Zdecydowanym faworytem wśród klientów w tym roku Był Green Dragon. Philodendron o dużych, wyciętych liściach, których kształt przypomina łuskę smoka. Ciemnozielone liście wyrastają na nim z długich, grubych ogonków liściowych. Roślina ma bardzo elegancki pokrój.
Stanowisko, temperatura, podlewanie, podłoże i nawożenie
Choć są roślinami egzotycznymi nie wymagają wiele światła. Łatwo ulegają poparzeniom liści, więc najlepszym da nich stanowiskiem jest półcieniste, o rozproszonym świetle. Na oknie południowym, szybko utraciłyby swój wigor, liście stałyby się pożółkłe i odkształcałyby się, a w konsekwencji, filodendron mógłby ulec zniszczeniu. Najlepszym miejscem dla filodendrona jest okno wschodnie lub zachodnie.
Warto też pamiętać, że całkowity brak światła, spowodowałby wydłużanie się pędów i roślina straciłaby na intensywności koloru blaszki liściowej. Wówczas warto byłoby roślinę postawić bliżej okna.
Idealną temperaturą dla filodendrona jest 18-25 stopni Celsjusza, a zimą minimalnie 15.
W okresie wzrostu trzeba go regularnie podlewać.
Nawożenie filodendronów.
Należy również go zasilać nawozem i może być to nawóz mineralny do roślin o zielonych liściach rozpuszczany w wodzie. Można go stosować na przemian z Innbio lub biohumusem czyli nawozami organicznym. Nawożenie powinno mieć miejsce co 10 dni od wiosny do jesieni.
Filodendron najchętniej rośnie w próchniczym podłożu o odczynie pH w przedziale 5,7 do 6,8.
Jak wszystkie rośliny z tropików filodendron potrzebuje wilgoci powietrza do pięknego wzrostu. Można je zapewnić poprzez codziennie spryskiwanie miękką, przegotowaną wodą, a najlepiej deszczówką lub użyć elektrycznych nawilżaczy powietrza.
Kiedy rośnie zdrowy i okazały, trzeba też pamiętać o jego przesadzaniu. Zwykle następuje to co 2 lub 3 lata.
Starszy filodendron pnący, będzie potrzebować podpórek do eksponowania pędów i liści, ale podpórki są niezbędne również dla wygody samej rośliny. Na rynku dostępnych jest wiele tego rodzaju dodatków dla miłośników roślin, od plastikowych, aż po grube, wzbogacone mchem.
Jak dbać, by nie skrzywdzić?
Najczęstszymi problemami pielęgnacyjnymi filodendrona, są te, które wynikają z zaniedbań i błędów w uprawie rośliny.
Gdy liście opadają lub ich wierzchołki zamierają oznacza to, że roślina ma zbyt małą ilość światła, w powietrzu jest zbyt mało wilgoci lub doszło do zalania systemu korzeniowego. Wówczas pędy rośliny będą żółkły, a stanie się to dla nas sygnałem, że robimy coś nie tak. Wówczas należy zweryfikować swoje działania pielęgnacyjne.
Często spotyka się rownież z tym, że liście filodendronu zasychają, możliwe że roślina jest nierównomiernie podlewana, a więc nie wszystkie liście otrzymują dostateczną ilość wody. Musimy zatem roślinę podlewać regularnie i równomiernie.