naszogrodniczy.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Promocja

Dlaczego naszogrodniczy.pl?

Karmniki dla ptaszków i smakołyki do ptasiej stołówki

Pomóż skrzydlatym przyjaciołom przetrwać zimę! W tej kategorii znajdziesz rzeczy, które przydadzą się Tobie do urządzenia dla latających gości stołówki w ogrodzie

Znajdziesz tutaj plastikowe karmniki, które możesz powiesić lub postawić, ich konstrukcja pozwala na higieniczne dostarczanie ptakom pokarmu przez całą zimę. Kupić u nas możesz też czarny słoneczniki łuskany i niełuskany oraz mieszanki ziaren dla ptaków, które z pewnością polubią odwiedzający karmniki. 

 

Czym karmić ptaki na zimę 

Do karmienie najlepiej wybrać gotowe mieszanki, które zawierają wszelkie potrzebne składniki dla ptaków. Zaoszczędzi to nam czas w studiowaniu dokładnego zapotrzebowań pokarmowych oraz wyliczania dawek. Gotowe mieszanki są praktyczne i niedrogie. Dodatkowo można kupić słonecznik, który jest przysmakiem ptaków, jest to jeden z najchętniej kupowanych produktów w naszym sklepie podczas zimowej pory. Do tego można jeszcze rozpieścić ptaki różnymi kolbami, czy pyzami, które również nasi skrzydlaci goście uwielbiają. Są one proste do zawieszenia i umożliwiają lepszą obserwację ptaków. 

Wbrew wszelkich opinii nie należy dawać ptakom chleba, ze względu, że zakwasza ich organizm i "zapycha" żołądki nie dostarczając zbyt wartościowych składników.

Sylwia o zimowym dokarmianiu ptaków

Bardzo lubimy, gdy na nasze podwórko przylatują ptaki. Z czasem decydujemy się na stworzenie dla nich miejsca, w które będą wracać, dając nam poczucie radości. Nieważne czy masz duże podwórko czy małą działkę przy mieszkaniu - karmnik to dobry sposób na obcowanie z naturą i jej obserwację. Wiąże się z tym jednak duża odpowiedzialność. Ptaki, znając miejsce w którym są karmione, zawsze wrócą ufając, że znów je tam znajdą. Gdy przyjdzie sroga zima, słabsze osobniki bez Twojego pokarmu mogą zginąć. Jeśli więc decydujesz się na dokarmianie, pamiętaj, że nie powinieneś przerywać.

Obserwacja ptaków pozwoli Ci wnieść do swojego dnia dodatkową korzyść, jaką jest przewidywanie pogody. Jeśli przy karmniku, po zmierzchu pojawi się dużo ptactwa, oznaczać to będzie. że nadchodząca noc będzie mroźna. Gdy zaś na przedwiośniu ruch w karmniku będzie malał, znaczy to nic innego, jak to, że ptaki szukają partnerów, tym samym wiosna jest coraz bliżej.

Karmnik powinien zawierać szufladę lub inne otwory, które ułatwią czyszczenie karmnika. Karmnik dla ptaków powinien być ustawiony w miejscu zacisznym, chroniąc ptaki przed zachodnim wiatrem, trudnymi warunkami atmosferycznymi. 

Zimą, uzupełnianie zapasów w karmniku jest przydatne dla ptactwa, któremu trudniej jest znaleźć pokarm w tym okresie. Niektórzy miłośnicy ptactwa, nasiona dla nich zbierają już jesienią na łąkach. Ale jest prostszy sposób na karmienie ptaków w karmnikach.

Co do karmnika?

Ptaki bardzo lubią powieszoną słoninę lub przetopione kule smalcu. Są substytutem dla tłustych nasion, które ptaki same jedzą w okresie letnim. Słoninę można zawiesić na mocnym druciku na wysokiej gałęzi. Zjełczałą należy wymienić na świeżą. Warto przy tym pamiętać, że gałąź na której wisi słonina lub karmnik powinno być miejscem bez dostępu dla kotów. Najlepszym pokarmem do karmnika są zatem różnorodne ziarna. Słonecznik, jest jednym z ulubionych ptasich przysmaków. Łuskany będzie stanowił łatwą zdobycz, ten w skorupkach dobrą zabawę. Orzechy są wybornym dodatkiem dla ptaków. Wystarczy lekko rozbić łupkę, a z resztą poradzą sobie same ptaki. Skuszą się na orzechy z pewnością sikorki, wróble, sójki i grubodzioby. Ptaki kwiczołki przylecą z radością do obierek i kawałków jabłek. To ich ulubione danie. Kosy natomiast lubują się w owocach cisu. Jeśli w Twoim ogrodzie rosną cisy-ptaki chętnie też będą je zjadać prosto z krzewów.

Daktyle, suszone morele, pokrojone rodzynki są zaś dobrym pokarmem dla rudzików, chociaż lubią je też kosy i kwiczoły.

Warto w swoim ogrodzie mieć zasadzoną jarzębinę, rokitnik, irgę, ogniki lub ligustry - to raj dla ptaków pozwalający przetrwać zimę. I staje się zachętą do pozostania w Twoim ogrodzie.

Chleb dla ptaków?

Często pada pytanie, czy wolno dokarmiać ptaki chlebem. Tak, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jeśli dodajesz czasami do jedzenia dla ptaków pieczywo, pamiętaj, że nie może być spleśniałe. Resztki z domowego obiadu, o ile nie są zepsute również się nadadzą. Zepsuty pokarm lub ten, który jest spleśniały szkodzi ptakom, podobnie jak solona słonina. Ta, którą podajesz ptakom musi być bez soli. Szkodliwe są także produkty wędzone i peklowane. Wszystko co wkładamy do karmników, musi być świeże i dobrej jakości.

Kiedy dokarmiać ptaki?

Karmienie ptactwa rozpoczynaj z nastaniem mrozów, a zakończ gdy pojawi się odwilż.

 
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium