Nowy sposób na hodowanie warzyw, ziół i owoców. Wysoka grządka to kilka warstw, które wsypujemy po sobie, aby uzyskać przepuszczalność podłoża jak w naturze.

Wysoka grządka

to zyskujący na popularności trend ogrodniczy, który z powodzeniem wkracza na nasze działki i miejskie tereny zielone. Taka forma ma za zadanie zapewnić roślinom warunki zbliżone do naturalnych, wyciągając dla nich jednocześnie maksimum korzyści, dzięki czemu hodowla własnych warzyw, owoców, ziół czy kwiatów staje się jeszcze łatwiejsza. Początkowo był to po prostu wydzielony obszar w ogródku, ale nic nie stoi na przeszkodzie by urządzić ją w skrzyni na balkonie czy tarasie, albo by ich kompozycja zdobiła rabaty na ulicach miasta!

Jej budowa jest bardzo łatwa. Najprościej obrazując jest to właśnie prostokątna skrzynia, której wysokość zależy wyłącznie od naszych preferencji oraz oczywiście roślin jakie mają w niej rosnąć. Przyjmuje się więc, że powinna mierzyć od 30 do 100 cm. Jeśli ma stanąć na ziemi dobrze jest wybrać około 20-30 cm warstwę w głąb obszaru na jakim ją umieścimy, dzięki czemu będzie bardziej zasobna i odporna na skrajne temperatury. To co w tym przypadku bardzo istotne, to wyłożenie jej dna siatką przeciw kretom. Ściany grządki stanowią np. zaimpregnowane deski, kamienie, cegły, betonowe bloczki, ale można śmiało użyć tu swojej wyobraźni i zastosować inne materiały. Pamiętajmy tylko, by nie zawierały szkodliwych związków, które przedostaną się do naszej grządki. Przejdźmy do jej wnętrza, w którym po zabezpieczeniu ścian od środka umieszczamy warstwy:  

  1. drenażową - w tym celu posłużą nam drewniane zrębki lub chrust przesypany ziemią, zajmuje ona ok. ⅓ wysokości, 
  2. odżywczą, którą stanowi kompost, odwrócona korzeniami do góry darń (jeśli zdejmowaliśmy ją pod naszą grządkę), 
  3. uprawną, czyli ziemię dobraną do rodzaju roślin, jakie chcemy sadzić, a która powinna zająć niemal połowę całej wysokości grządki. 

Na czym to właściwie polega? 

Jak wskazuje na to nazwa, chodzi o podwyższenie miejsca, w którym sadzimy nasze rośliny. Ale dlaczego, jaki ma to sens? Ano taki, że: 

  • przy odpowiedniej konstrukcji, zyskujemy łatwiejszy dostęp do grządek i w zależności od wybranej wysokości nie musimy się tak schylać, co chwalą osoby starsze i niepełnosprawne;
  • ziemia na wysokiej grządce szybciej się ogrzewa, a to przyspiesza wegetację roślin;
  • zastosowanie siatki przeciw kretom zabezpieczy fizycznie nasze plony przed podgryzającymi je od spodu szkodnikami;
  • grządka taka może być również atrakcyjna nie tylko z praktycznych względów, ale i wizualnych. 

Decydując się na taką formę uprawy, należy pamiętać również, że:

  • ziemia grządki będzie szybciej wysychać w czasie upałów, 
  • w kolejnych latach uprawy zasobność ziemi w składniki odżywcze będzie spadać, więc dobrze jest tak rozplanować uprawę, by zacząć od najbardziej wymagających gatunków,
  • wymiary grządki powinny umożliwić nam swobodne dosięgnięcie plonów bez konieczności wchodzenia na nią, między sadzonkami można umieścić rośliny odstraszające owady, np: komary, kleszcze, muchy, etc.

 

Menu Szukaj produkty więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep internetowy Shoper.pl