
Jaki nawóz do trawy wybrać?
To tylko jedno z nielicznych pytań dotyczących pielęgnacji trawników, które zadają nam nasi klienci każdego wiosennego dnia. Pozostałe zapytania wiążą się z wertykulacją trawnika, opryskiem na chwasty dwuliścienne, wapnowaniem oraz dosiewaniem nasion traw w puste place.
Wertykulacja trawnika
Gdy miną już mrozy można zacząć przygotowania do nowego sezonu od renowacji trawnika. Zabieg ten ma na celu napowietrzenie trawy oraz "wyciągnięcie" starych i słabych źdźbeł, pozostawiając tylko rośliny o dobrym wigorze, która dobrze przezimowała. Czasami po takim zabiegu ma się wrażenie, że trawnik jest wręcz łysy i mało co zostało z niego, lecz to mylne wrażenie. Trawa która została bardzo szybko się rozkrzewi i wypełni luki.
Gdy nie mamy możliwości zrobienia wertykulacji, to postarajmy się chociaż porządnie wygrabić trawnik z pozimowych pozostałości, resztek liści i z roślin, które obumarły.
Nawóz do trawy
Wybór nawozu do trawy nie jest ani łatwy, ani trudny. Na pułkach sklepów znajdziemy mnóstwo nawozów dedykowanych do trawników. Jeśli chcemy wybrać ten najlepszy to należy sprawdzić ilość azotu, fosforu, potasu i mikroelementów. Nawóz typu saletra amonowa i mocznik nadaje się do nawożenia przydomowych trawników, ale nawozy maja w sobie tylko azot, który będzie tylko wpływał na przyrost masy zielonej, przez co nie nadążymy z koszeniem jeśli przesadzimy z dawką. Jak mamy dostęp i wiedzę jak stosować, to możemy się pokusić o zastosowanie nawozów typu Polifoska, Amofoska lub Saletra lepiej Wapniowa, WAPNIOWA, niż AMONOWA. Ciekawe efekty zaobserwowaliśmy Saletrzaku, super kolor ma trwa.
Bezpiecznym rozwiązaniem jest nawóz do trawy któregoś z renomowanych producentów, jak Florovit, czy długodziałające nawozy Osmocote Substral lub Barenbrug, które wystarczą na cały sezon. Oprócz makroelementów, te nawozy do trawy posiadają również mikroskładniki, które pozytywnie wpłyną na gospodarkę wody, wybarwienie oraz pobieranie innych składników odżywczych.
My używamy na swoich trawnikach nawozu czeskiego Agro CS, który zawiera odpowiednie NPK, mikroelementy oraz całą masę innych składników, które sprawiają, że trawa jest jak malowana - Mango mówi, że jest ok :)
Mech w trawniku
Jeśli posiadacie mech w trawie, to można się go pozbyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest przeprowadzenie oprysku specjalistycznym preparatem jak Mogeton, który zlikwiduje go, warto dopowiedzieć, że popularny Randap, czyli Roundup nie poradzi sobie z mchem, nawet przy podniesionej dawce. Alternatywnym i tańszym zabiegiem może być użycie nawozów do trawy z żelazem. My osobiście używamy nawozy Activ z chelatem żelaza, które zaczynają działać już po 15 minutach. Innymi nawozami godnymi polecenia są nawozy Florovit na trawniki z mchem, które również zapewnią piękne wybarwienie całemu trawnikowi. Mech, który obumrze należy wygrabić, ziemie wzruszyć i na to miejsce wysiać nasiona traw.
Pozbycie się chwastów w trawniku
Oprysk czy nawóz? Obie formy działają, z nawozów dostępnych w naszym sklepie dość dużą popularnością cieszy się nawóz Sustral na zachwaszczone trawniki, zawiera on substancje odpowiadającą na niszczenie roślin dwuliściennych, dzięki czemu nie szkodzi on trawie.
My osobiście preferujemy jednak środki ochrony roślin, które działają szybciej, są wydajniejsze i w rezultacie tańsze. Możemy wybierać ze środków takich jak Chwastox Trio, Mniszek, Starane, Fernando Forte oraz innych. Warto pamiętać, że zawsze, ale to zawsze należy przeczytać etykietę i zachować ostrożność przy wykonywaniu zabiegu ŚOR.
Każdy środek jest szczegółowo opisany na naszej stronie internetowej w dziele ze środkami lub w dziale na według roślin - na trawniki.
Piękny trawnik wymaga pracy
Niestety piękny trawnik wymaga poświęcenia czasu, przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych, regularnego koszenia i w okresach suszy podlewania. Jednak każdy z nas doceni z pewnością chwile relaksu na soczyście wyglądającej trawie, której widok przecież działa tak kojąco..
Jeżeli masz problem z trawnikiem, to sprawdź nasz artykuł o regeneracji tronika - może Ci to ułatwić proces naprawy murawy.
Zapraszamy do naszego działu z artykułami na trawniki
Andrzej Grac
Miałem okazję stosować nawóz Activ, faktycznie super szybko działa, ale trzeba pamiętać o odkwaszeniu gleby, to niestety pojawia się od nowa mech!
Michał
Pisząc o tym, że mocznik nie nadaje się do nawożenia trawy, udowodniliście, że nie posiadacie kompetencji w zakresie pielęgnacji trawnika.
naszogrodniczy
NIE się wkradło - poprawiliśmy ten błąd i poprawiliśmy część artykułu - dziękujemy za zwrócenie uwagi. ALE podawanie azotu w moczniku nie jest naszym ulubionym sposobem nawożenia, ale jest super efekt po saletrzaku - super kolor ma trawa
naszogrodniczy
p.s. coś tam o trawach wiemy..
Adam
Saletrzak daje ładny efekt, ale trzeba uważać z ilością i koniecznie na suchą trawę. Jak się nie ma doświadczenia można szybko spalić trawę.
naszogrodniczy.pl
Dokładnie! Można sobie narobić trochę problemów, gdy posypiemy nawóz na mokrą trawę!