Blog
Duże donice

Duże donice 

Szukasz dużej doniczki? Lepiej nie mogłeś trafić, przegląd dostępnych wzorów z polskich firm, które doskonale nadają się do postawienia w ogrodzie, przed biurem, przed restauracją, hotelem lub w innym miejscu gdzie potrzeba dużego pojemnika. W naszej ofercie znajdziesz ciekawe, geometryczne wzory dużych donic wykonane z polietylenu oraz również tanie donice plastikowe, które jakość również stoi na wysokim poziomie. Część donic dostarczana jest do klientów wprost z fabryki!

Jak odstraszyć dziki

Jak odstraszyć dziki

Jeżeli dręczy Cię pytanie jak odstraszyć dziki lub czy w ogóle istnieje skuteczny sposób na dziki, to ten artykuł jest dla Ciebie! Kilka porad z forum oraz analiza sposobów na pozbycie się dzików, o pastuchu elektrycznym, czy hukinol rzeczywiście działa, czy może warto kupić antydzika. Zapraszamy do artykułu na naszym blogu ogrodniczym.  

Blog chmura tagów
Nawóz na trawę - który wybrać i od czego zacząć wiosnę 6
Nawóz na trawę - który wybrać i od czego zacząć wiosnę

Jaki nawóz do trawy wybrać? 

To tylko jedno z nielicznych pytań dotyczących pielęgnacji trawników, które zadają nam nasi klienci każdego wiosennego dnia. Pozostałe zapytania wiążą się z wertykulacją trawnika, opryskiem na chwasty dwuliścienne, wapnowaniem oraz dosiewaniem nasion traw w puste place. 

Wertykulacja trawnika

Gdy miną już mrozy można zacząć przygotowania do nowego sezonu od renowacji trawnika. Zabieg ten ma na celu napowietrzenie trawy oraz "wyciągnięcie" starych i słabych źdźbeł, pozostawiając tylko rośliny o dobrym wigorze, która dobrze przezimowała. Czasami po takim zabiegu ma się wrażenie, że trawnik jest wręcz łysy i mało co zostało z niego, lecz to mylne wrażenie. Trawa która została bardzo szybko się rozkrzewi i wypełni luki. 

Gdy nie mamy możliwości zrobienia wertykulacji, to postarajmy się chociaż porządnie wygrabić trawnik z pozimowych pozostałości, resztek liści i z roślin, które obumarły.

Nawóz do trawy

Wybór nawozu do trawy nie jest ani łatwy, ani trudny. Na pułkach sklepów znajdziemy mnóstwo nawozów dedykowanych do trawników. Jeśli chcemy wybrać ten najlepszy to należy sprawdzić ilość azotu, fosforu, potasu i mikroelementów. Nawóz typu saletra amonowa i mocznik nadaje się do nawożenia przydomowych trawników, ale nawozy maja w sobie tylko azot, który będzie tylko wpływał na przyrost masy zielonej, przez co nie nadążymy z koszeniem jeśli przesadzimy z dawką. Jak mamy dostęp i wiedzę jak stosować, to możemy się pokusić o zastosowanie nawozów typu Polifoska, Amofoska lub Saletra lepiej Wapniowa, WAPNIOWA, niż AMONOWA.  Ciekawe efekty zaobserwowaliśmy Saletrzaku, super kolor ma trwa.

Bezpiecznym rozwiązaniem jest nawóz do trawy któregoś z renomowanych producentów, jak Florovit, czy długodziałające nawozy Osmocote Substral lub Barenbrug, które wystarczą na cały sezon. Oprócz makroelementów, te nawozy do trawy posiadają również mikroskładniki, które pozytywnie wpłyną na gospodarkę wody, wybarwienie oraz pobieranie innych składników odżywczych. 

My używamy na swoich trawnikach nawozu czeskiego Agro CS, który zawiera odpowiednie NPK, mikroelementy oraz całą masę innych składników, które sprawiają, że trawa jest jak malowana - Mango mówi, że jest ok :)  

jaki nawóz na trawę

Mech w trawniku

Jeśli posiadacie mech w trawie, to można się go pozbyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest przeprowadzenie oprysku specjalistycznym preparatem jak Mogeton, który zlikwiduje go, warto dopowiedzieć, że popularny Randap, czyli Roundup nie poradzi sobie z mchem, nawet przy podniesionej dawce. Alternatywnym i tańszym zabiegiem może być użycie nawozów do trawy z żelazem. My osobiście używamy nawozy Activ z chelatem żelaza, które zaczynają działać już po 15 minutach. Innymi nawozami godnymi polecenia są nawozy Florovit na trawniki z mchem, które również zapewnią piękne wybarwienie całemu trawnikowi. Mech, który obumrze należy wygrabić, ziemie wzruszyć i na to miejsce wysiać nasiona traw.

nawóz na trawnik

Pozbycie się chwastów w trawniku

Oprysk czy nawóz? Obie formy działają, z nawozów dostępnych w naszym sklepie dość dużą popularnością cieszy się nawóz Sustral na zachwaszczone trawniki, zawiera on substancje odpowiadającą na niszczenie roślin dwuliściennych, dzięki czemu nie szkodzi on trawie. 

My osobiście preferujemy jednak środki ochrony roślin, które działają szybciej, są wydajniejsze i w rezultacie tańsze. Możemy wybierać ze środków takich jak Chwastox Trio, Mniszek, Starane, Fernando Forte oraz innych. Warto pamiętać, że zawsze, ale to zawsze należy przeczytać etykietę i zachować ostrożność przy wykonywaniu zabiegu ŚOR.

Każdy środek jest szczegółowo opisany na naszej stronie internetowej w dziele ze środkami lub w dziale na według roślin - na trawniki.

Piękny trawnik wymaga pracy

Niestety piękny trawnik wymaga poświęcenia czasu, przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych, regularnego koszenia i w okresach suszy podlewania. Jednak każdy z nas doceni z pewnością chwile relaksu na soczyście wyglądającej trawie, której widok przecież działa tak kojąco.. 

Jeżeli masz problem z trawnikiem, to sprawdź nasz artykuł o regeneracji tronika - może Ci to ułatwić proces naprawy murawy.

 

Zapraszamy do naszego działu z artykułami na trawniki 

Komentarze do wpisu (6)

19 marca 2018

Miałem okazję stosować nawóz Activ, faktycznie super szybko działa, ale trzeba pamiętać o odkwaszeniu gleby, to niestety pojawia się od nowa mech!

16 maja 2021

Pisząc o tym, że mocznik nie nadaje się do nawożenia trawy, udowodniliście, że nie posiadacie kompetencji w zakresie pielęgnacji trawnika.

22 maja 2021

NIE się wkradło - poprawiliśmy ten błąd i poprawiliśmy część artykułu - dziękujemy za zwrócenie uwagi. ALE podawanie azotu w moczniku nie jest naszym ulubionym sposobem nawożenia, ale jest super efekt po saletrzaku - super kolor ma trawa

22 maja 2021

p.s. coś tam o trawach wiemy..

29 czerwca 2021

Saletrzak daje ładny efekt, ale trzeba uważać z ilością i koniecznie na suchą trawę. Jak się nie ma doświadczenia można szybko spalić trawę.

24 sierpnia 2022

Dokładnie! Można sobie narobić trochę problemów, gdy posypiemy nawóz na mokrą trawę!

Informacja w nagłówku

Infolinia:

Telefon: 578 287 257

Email: sklep@naszogrodniczy.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium