naszogrodniczy.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Promocja

Dlaczego naszogrodniczy.pl?

Sprawdź nasze naturalne rozzwiąznia na pozbycie się chorób oraz szkodników na roślinach. Ta kategoria pozwoli Ci dbać o rośliny bez użycia chemii.

Naturalne środki

Zakładamy ogród po to, by czuć, że obcujemy z naturą. Posiadamy w domu rośliny doniczkowe, dokładnie z tego samego powodu. Dla estetyki, poczucia bliskości zieleni, oczyszczania powietrza we wnętrzach, nawilżania go. Jednak, aby ogród wokół domu, na balkonie lub ten domowy mógł funkcjonować prawidłowo i rosnąć zdrowo, niezbędna jest jego właściwa pielęgnacja i radzenie sobie z problemami, które, niestety, czasami się pojawią przy hodowaniu zieleni. I tu pojawia się pytanie - czy korzystać z chemicznych środków, by zwalczać szkodniki, wzmacniać rośliny czy może sięgając po domową, sprawdzoną wiedzę, wypróbować domowe sposoby naturalne. My podpowiadamy dzisiaj jak pielęgnować naturalnie i skutecznie.

Naturalne środki ochrony roślin mogą być przygotowane samodzielnie. Robi się je głównie na bazie ziół i chwastów. Istnieją naturalne biopreparaty do kupienia w sklepie ogrodniczym i one również są pozbawione sztucznych składników. Dlaczego jest to tak ważne? Bo chemiczne środki ochrony roślin są też niebezpieczne dla samych roślin, a niekiedy i dla nas samych.

Do naturalnych środków ochrony roślin przygotowanych samodzielnie zaliczymy gnojówki, kompost, odwary, wyciągi. Opryskiwanie tymi preparatami wykonuje się zazwyczaj 3-4 razy w czasie zagrożenia chorobą, szkodnikami dla roślin. Sa to preparaty które mają za zadanie zapobiec uszkodzeniom w przyszłości roślin z powodu chorób lub wspomnianych szkodników.

Wywary 

moczenie naturalnych środków np. Ziół w wodzie przez 24 godziny, następnie doprowadzając do wrzenia poprzez gotowanie uzyskujemy właściwe właściwości wywaru, na rośliny stosujemy po wystygnięciu. Warto pamiętać, że gorący wywar przelany do słoika lub butelki, które będą szczelnie zamknięte, swoje właściwości zachowuje nawet 3 miesiące.

Wyciągi

uzyskuje się przez zalanie np. ziół gorącą wodą i moczenie przez 24 godziny. Wyciąg taki można wykorzystać przez 1 dzień, później dochodzi w nim do fermentacji, które mogą mieć inne właściwości niż zamierzone.

Napary 

są prostym środkiem ochronnym, gdyż przygotowuje się go szybko i łatwo. Wystarczy właściwe rośliny zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem na 30 minut. Po ostygnięciu napar jest gotowy do oprysku roślin.

Gnojówki 

odpowiednie rośliny zalewa siw wodą pozostawiając na 2-6 tygodni, do fermentacji. Codziennie trzeba mieszać preparat, by zapewnić odpowiedni dostęp tlenu niezbędny do fermentacji. Nadaje się do użycia, gdy jest klarowna, bez piany. Można ją wykorzystywać do około 2 miesięcy po zakończeniu fermentacji.

Dla przykładu: wiele roślin na naszych działkach lub łąkach ma właściwości lecznicze dla roślin ogrodowych. Są to na przykład aksamitka, mniszek lekarski, skrzyp polny, pokrzywa. 

Naturalne sposoby na roślinne dolegliwości

  • Wyciąg z mniszka jest odpowiedni dla zapobiegania pojawieniu się mszyc, miodówki i przędziorków.
  • Wywar z pomidorów jest dobrym środkiem zapobiegawczym na pchełki, owocówki, młode gąsienice zwójkówki. Pomaga zwalczać mszyce.
  • Wywar na mączniaka przygotujesz ze skrzypu. 
  • Gnojówka z pokrzyw odpowiednia będzie na mszyce.
  • Wyciąg z aksamitki odstrasza mszyce.
  • Wyciąg lub gnojówka z bzu czarnego zwalcza bielinka kapustnika, mszyce i rolnice.
  • Napar z piołunu, podobnie jak wyciąg z piołunu są właściwym preparatem na przędziorki, rdzę wejmutkowo-porzeczkomwą, mrówki, i mszyce, poradzi sobie też z bielnikiem kapustnikiem.
  • Bardzo wartościowym jest wywar i wyciąg z krwawnika, bo poradzi sobie z mącznikiem prawdziwym, brunatną zgnilizną drzew pestkowych, moniliozą, kędzierzowatością liści brzoskwini. Jak go przygotować?
  • 1 kg świeżych lub 100 gram suszonych roślin krwawnika zalać 10 litrami wody i odstawić na 24 godziny, rozcieńczyć 1:10. Stosuje się zapobiegawczo w okresie kwitnienia drzew i krzewów.

 

Stosując zapobiegawczo naturalne środki przygotowane samodzielnie, zadbamy o przyrodę i sprawimy, że nasze rośliny są na tyle mocne, że potrafią się bronić same.

 
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium