Blog
Duże donice

Duże donice 

Szukasz dużej doniczki? Lepiej nie mogłeś trafić, przegląd dostępnych wzorów z polskich firm, które doskonale nadają się do postawienia w ogrodzie, przed biurem, przed restauracją, hotelem lub w innym miejscu gdzie potrzeba dużego pojemnika. W naszej ofercie znajdziesz ciekawe, geometryczne wzory dużych donic wykonane z polietylenu oraz również tanie donice plastikowe, które jakość również stoi na wysokim poziomie. Część donic dostarczana jest do klientów wprost z fabryki!

Jak odstraszyć dziki

Jak odstraszyć dziki

Jeżeli dręczy Cię pytanie jak odstraszyć dziki lub czy w ogóle istnieje skuteczny sposób na dziki, to ten artykuł jest dla Ciebie! Kilka porad z forum oraz analiza sposobów na pozbycie się dzików, o pastuchu elektrycznym, czy hukinol rzeczywiście działa, czy może warto kupić antydzika. Zapraszamy do artykułu na naszym blogu ogrodniczym.  

Blog chmura tagów

Monstera - jak sadzić, przesadzać i pielęgnować 0
Monstera - jak sadzić, przesadzać i pielęgnować

Monstera - królowa kwiatów doniczkowych

Jakie informacje znajdziesz w tym artykule

  • uprawa - jak podlewać i nawozić
  • brązowe plamy na liściach
  • jaką ziemię wybrać
  • jak rozmnażać

Duży zielony kwiat, o pięknych liściach - Monstera

To pochodzący z rodziny Araceae kwiat, występujący na terenach tropikalnych lasów. Można ją w naturalnym środowisku spotkać między innymi w Ameryce Środkowej. W swoim otoczeniu naturalnym osiąga nawet do 10m wysokości! A do tego jest mało wybredną rośliną, która szturmem podbija polskie domy.

I nic dziwnego, monstera szybko rośnie, znosi miejsca słoneczne i średnio oświetlone. Do tego nie obraża się, gdy ją zapomnimy podlać, jest odporna na choroby i do tego posiada piękne liście. Czego chcieć więcej? 

Uprawa - jak polewać i nawozić?

Monsterę najlepiej podlewać raz w w tygodniu. Ta roślina "pokazuje", gdy ma za mało wody - jej liście stają się przywiędłe. Na szczęście wystarczy dostarczyć jej większej ilości wody, aby po kilu godzinach wróciła do swojego wigoru. Oczywiście nie mówimy o tym, jak wygląda na przyschniętą przez 2 tygodnie! W okresach zimowych polecamy zraszanie liści, gdy panuje w domu dość suche powietrze, spowodowane okresem grzewczym.

monstera jak dbać

Brązowe plamy na liściach monstery

To najczęściej efekt zbyt dużej ilości podlewania w okresach zimowych! Dlatego jeśli zobaczysz takie brązowe plamy to najprawdopodobniej należy rzadziej podlewać swój kwiatek. Warto też zacząć stosować nawóz, który obniża stres oraz bardzo mocno regeneruje kwiaty doniczkowe - Astvit. Jeżeli problem będzie się pogłębiał to należy zastosować bez względnie środki ochrony roślin takie jak np Saparol

Ilość wody potrzebnej monsterze zależy od wielkości donicy, wielkości rośliny oraz temperatury. Naszą monsterkę, która ma ok. 70cm podlewamy ok 100ml raz w tygodniu. Najlepiej próbować w swoich warunkach - sprawdź przed podlaniem, czy podłoże nie jest za wilgotne, jeżeli jest to przesuń podlewanie o kilka dni. 

Do nawożenia użyj nawozów uniwersalnych lub tych do roślin zielonych. Wiadomo, że dobrze odżywiona roślina szybciej rośnie i lepiej wygląda. Stosuj nawóz 2 razy w miesiącu. Zimą ogranicz dostarczanie składników pokarmowych. Jeżeli dla Twoja roślina będzie miała za mało nawozu, to jej liście pobledną, wtedy zwiększ dawkę lub częstotliwość. 

Jaka ziemia do monstery?

Monstera lub podłoże lekkie, dobrze przepuszczalne. Idealne będzie takie do palm, paproci lub uniwersalne, dobrze aby miało w swoim składzie włókna kokosowe. Zapewni to roślinie więcej powietrza oraz przepuszczalność wody, w której nie powinien ten kwiat stać. Lepiej aby monstery miały lekko za sucho, niż za mokro.

Ziemię do monstery znajdziesz nw naszym sklepie --- > https://naszogrodniczy.pl/Ziemia-Kronen-do-palm-5l

Dla wygodnych i pragmatycznych, polecamy podłoże z nawozem, które będzie dostarczało składników pokarmowych do 6 miesięcy roślinom. Sprawdź też naszą ofertę na ziemie do kwiatów.

jak dbać o monsterę

Jak rozmnażać monsterę?

Monstera wypuszcza mnóstwo powietrznych korzeni, które dodatkowo ułatwiają rozmnażanie. Najlepiej rozmnażanie przeprowadzać wiosną i możemy to zrobić na kilka sposobów. Jak to zrobić?

  1. Nacinamy pęd przed korzeniem powietrznym (patrząc od doniczki), w miejsce nacięcia możemy wsadzić kawałek patyczka lub zapałki, następnie przed nacięciem przywiązujemy kawałek foli i robimy tak jakby opatrunek z wilgotnym podłożem i pozostawiamy na kilka tygodni. Roślina w tym czasie wytworzy w miejscu nacięcia korzonki i tak uzyskamy nową sadzonkę, którą należy odciąć i przesadzić do doniczki. 
  2. Odcinamy pęd poniżej korzenia powietrznego i umieszczamy w flakonie z wodą. W ten sposób uzyskamy przepiękną ozdobę, ale także po kilku tygodniach, gdy wytworzą się nam korzenie, nową sadzonkę monstery.
  3. Odcinamy tak jak w powyższym punkcie kawałek rośliny i umieszczamy bezpośrednio w donicy. Warto w początkowej fazie zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża i zaopatrzenie gleby w fosfor, który wspomaga wykształcenie korzeni.  

Pamiętaj, aby pozyskiwać sadzonki, które będą miały przynajmniej 2 liście. To znacznie zwiększy szansę na powodzenie! 

 

Już widzicie, że hodowla montery nie jest trudna i każdy sobie z nią poradzi, i to nawet z rozmnażaniem! Zachęcamy do próbowania swoich sił w domowym ogrodnictwie, bo rośliny zielone ukajają oraz wprowadzają fantastyczną atmosferę do wnętrz. 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
 
Informacja w nagłówku

Infolinia:

Telefon: 578 287 257

Email: sklep@naszogrodniczy.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium