naszogrodniczy.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Jesteśmy firmą rodzinną, która funkcjonuje od 1991r

Dostarczamy wyjątkowe donice na wymiar! 🪴

Zamów paletę ziemi wprost do swojego ogrodu!

Wapnowanie

blog NaszOgrodniczy

Wapno, wapno i jeszcze raz wapno, szczególnie w rolnictwie i warzywnictwie słychać te słowa w sezonie jesiennym. Widzimy też, że coraz więcej osób w przydomowych ogrodach i na trawnikach również zaczyna zauważać, że uzupełnianie dawki Ca ma pozytywny wpływ na uprawy i glebę. 

Na rynku nawozów wapniowych widzimy całą gamę produktów. Producentów nawozów wapniowych mamy tak wielu, aż trudno wybrać konkretny produkt. Szczególnie trudne jest to, ponieważ każda z firm uważa swój produkt za "najlepszy".Szczególnie należy zwrócić uwagę, na to, że słowo najlepszy na naszym polu, nie musi oznaczać, że jest dobrym wapnem na warzywniku znajomego, który mieszka w innym województwie.

Po co używać wapno nawozowe?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, które  wapno wysiać na swoim polu, warto zwrócić uwagę po co wykonujemy ten zabieg. Proces wapnowania zaspokaja potrzeby pokarmowe uprawianej rośliny, lecz jego podstawową rolą jest regulowanie odczynu  gleby, która jest regularnie zakwaszana przez naturalne procesy tj. oddychanie korzeni, mineralizację materii organicznej oraz stosowanie nawozów azotowych i kwaśne deszcze.

Warto pamiętać, że tylko w optymalnej dla danej uprawy wartości pH możemy zebrać wysokie plony. Każda roślina ma określone potrzeby pokarmowe, dopiero po ich zaspokojeniu uzyskamy bardzo dobry rezultat.  Najważniejszą składową jest azot, lecz przy niskim poziomie odczyny gleby (pH), nie zostanie on wykorzystany nawet w 50%!

Jakie wapno nawozowe?

Jakie kroki podjąć przed wyborem wapna? Podejmując decyzje o wapnowaniu pól, po pierwsze należy wykonać badania gleby – poznać jej odczyn, po drugie znać rodzaj gleby, którą będziemy wapnować, po trzecie wiedzieć kiedy najlepiej wykonać zabieg odkwaszania. Znając wartość  odczynu naszej gleby, wiedząc jakiej ziemia jest kategorii i mając plan co będziemy na niej uprawiać, zwróćmy jeszcze uwagę na zakres tolerancji dla poszczególnych roślin. Każda z roślin ma swoje optimum, w którym może wydać najwyższy plon, mając pH niższe lub wyższe od tego, które wymaga uprawa nie osiągniemy maksymalnych wyników, a wkład w pole będzie nie wykorzystany przez rośliny. 

Tabela 1. Stopnień wrażliwości roślin rolniczych na pH

 Wrażliwość roślin

 Gatunek roślin

Optymalne pH

 bardzo wrażliwe

 burak cukrowy, kukurydza, lucerna, koniczyna, soja, groch

6,5-7,0

 wrażliwe

 pszenica, jęczmień , rzepak, bobik, łubin biały i wąskolistny, pszenżyto

6,0-6,5

 średnio wrażliwe

 owies, ziemniak,  mieszanki zbożowe 

5,6-6,0

 mało wrażliwe

 żyto, len, seradela, trawy, łubin żółty

5,1-5,5

Rośliny uprawiane na glebach kwaśnych dają nie tylko mniejsze plony, ale są także gorszej, jakości. Dotyczy to większości gatunków, co przejawia się jednak w specyficzny sposób dla każdego nich na przykład: 

  • ziemniak uprawiany na glebie bardzo kwaśnej maja słabszą zdolność kiełkowania, 
  • burak cukrowe znacznie mniejsza zawartość cukru, 
  • pszenica nie osiąga parametrów konsumpcyjnej, 
  • kwiaty koniczyny wytwarzają mało nektaru dla pszczół, a w paszy zmniejsz się zawartość mineralnych składników pokarmowych, 
  • roślinność użytków zielonych zawiera mało białka, 
  • kukurydza narażona jest na stres i wykazuje ograniczoną plenność.  

Mając wynik badań laboratoryjnych naszej gleby, dostajemy informację o tym, że wartość pH wynosi np. 5,5 , a gleba jest kategorii średniej, w planie mamy siać tam pszenicę. Z tabeli 1 wynika, że jest to zbyt niska wartość na zebranie wysokiego plony, czyli chcąc optymalizować nasze przychody podejmujemy decyzję o wapnowaniu, ale kiedy i ile?  Do interpretacji wyniku posłużą nam dwiema tabelami:

Tabela 2. Potrzeby wapnowania gleb mineralnych przy pH mierzonym w 1 molu HCl

 

 Ocena potrzeb wapnowania

Kategoria agronomiczna gleby

bardzo lekkie

lekkie

średnie

ciężkie

 Konieczne

do 4,0

do 4,5

 do 5,0

do 5,5

 Potrzebne

4,1-4,5

4,6-5,0

5,1-5,5

5,6-6,0

 Wskazane

4,6-5,0

5,1-5,5

5,6-6,0

6,1-6,5

 Ograniczone

5,1-5,5

5,6-6,0

6,1-6,5

6,6-7,0

Zbędne

od 5,6

od 6,1

od 6,6

od 7,1

Tabela 3. Zalecana dawka nawozów wapniowych w przeliczeniu na CaO w t/ha

 Gleby

Wapnowanie

Konieczne

Potrzebne

Wskazane

Ograniczone

 Bardzo lekkie

3,0

2,0

1,0

-

 Lekkie

3,5

2,5

1,5

-

 Średnie

4,5

3,0

1,7

1,0

 Ciężkie

6,0

3,5

2,0

1,0

Z tabeli 2 odczytujemy na podstawie posiadanych danych, potrzebę wapnowania, w naszym podanym przykładzie przy glebie średniej o wartości pH 5,5 wapnowanie jest potrzebne. Dalej czytamy z tabeli 3, że mając glebę średnią z wapnowaniem potrzebnym, powinniśmy zastosować dawkę wapna w ilości 3,0t CaO/ha.

Co to oznacza w praktyce? Kupując wapno węglanowe, które posiada 50%CaO , zapotrzebowanie na wapno to 3,0tCaO/ha, dawka nawozu wyniesie  6t/ha  (3:0,5). Posiadając nawóz tlenkowy 60% przy tym samym zapotrzebowaniu, dawka wyniesie 5t/ha .

W praktyce rolniczej jednorazowa dawka wapna w formie tlenkowej nie powinna przekroczyć 2,0t/ha – gleby lekkie, 3,0t - gleby średnie oraz 4,0t – gleby ciężkie. Gdy zalecane dawki przekraczają te progowe wartości należy stosować dawki obniżone. Po upływie roku zabieg podnoszenia odczynu gleby ponawiamy.

Wyżej wymienione dawki są dostosowane to tak zwanych zabiegów interwencyjnych, które należy wykonać gdy pole nie zostało w ostatnich latach wapnowane. Inaczej sprawa się ma, gdy pola są co jakiś czas badane pod względem pH oraz nawożone dawkami uzupełniającymi wapna, które utrzymują pH i uzupełniają dawkę Ca na polu.

Na naszym polu stosujemy prawie co roku dawkę 500-600kg wapna granulowanego na bazie kredy o wartości ok 50% CaO, co pozwala uzyskiwać dobre plony.

Kiedy używamy wapna?

Terminy i wpływ wapnowania na odczyn gleby w płodozmianie jest istotny, szczególnie w uprawie roślin wrażliwych. Dla buraka cukrowego terminem optymalnym jest wapnowanie przed siewem przedplonu na wskazanym polu, terminem koniecznym jest uprawa pożniwna istnieje też wapnowanie tzw. ratujące plon wykonywane podczas uprawy przedsiewnej.

Najbardziej pożądanym terminem wapnowania jest czas pożniwny lub podczas upraw jesiennych, mamy wtedy możliwość dobrze wymieszać nawóz odkwaszający z glebą, co w przypadku wapna węglanowego jest niezbędne, a przy wapnie tlenkowym wskazane. Z powodu różnych kalendarzowych przyczyn lub kłopotów a aurą , możemy zastosować wapno wiosną pogłównie po roślinach, lecz zazwyczaj wybieramy do tego zastosowania wapno typu kreda, które nie  jest agresywne dla budzących się po spoczynku zimowym roślin. Szczególnie wygodne w aplikacji będzie wapno granulowane, które może być wysiewane równomiernie siewnikiem nawozowym.

Pamiętajmy, na gleby lekkie stosujmy wapno węglanowe a na gleby ciężkie – tlenkowe.

Wapnowanie ogrodu

Wybór wapna do ogródka - do upraw amatorskich jest również istotne. Przy braku odpowiedniego sprzętu i znajomości tematu używanie np. wapna agresywnego może skończyć się fatalnie. W łatwy sposób można bardzo zaszkodzić wręcz "wypalając" glebę z wartościowych mikroorganizmów, co przełoży się na jej żyzność. Z tego względu bezpiecznym rozwiązaniem będzie użycie wapna na bazie kredy - wapna granulowanego, które będzie bardzo proste w aplikacji oraz w dość szybki sposób poprawi właściwości gleby - pH i wpłynie na próchnice. Alternatywą może być również użycie dolomitu, ale tutaj warto nadmienić, że posiada on znacznie mniejszą reaktywność niż kreda. Ta mielona skała będzie oczywiście oddziaływać na naszą ziemię ale w znacznie dłuższym okresie czasu, ze względu na powolne działanie.

Radzimy stosować raz na rok - dwa lata dawkę uzupełniającą wapna na

  • warzywa - lepsze pobieranie azotu z gleby
  • trawniki - na kwaśnej glebie rozwija się mech oraz chwasty 
  • rabaty kwiatowe - róże - ładniejsze kwiaty i dłuższe kwitnienie
  • drzewa i krzewy owocowe - lepsze plony

5kg wapna granulowanego na bazie kredy powinno być stosowane na 50 do 100m2 w zależności od zakwaszenia gleby. Należy pamiętać, że nie można stosować obornika wraz w wapnem! Po rozrzuceniu, rozsiania obornika należy poczekać aż się rozłoży. Przykładowo jeden zabieg wykonać jesienią drugi wiosną. 

Podsumowanie

Decydując się na zabieg wapnowana pól,  podejmujemy dobrą decyzję ze względu na podstawowe zalety zmiany pH oraz struktury gleby. Wzbogacając swoją wiedzę na temat wapna, możemy osiągnąć znacznie lepsze efekty redukując przy tym koszty. 

Będąc już krok od zakupu wapna, zerknijmy po raz kolejny na wyniki analizy gleby i zwróćmy uwagę na zawartość magnezu w glebie, miejmy na uwadze, że ten mikroskładnik właśnie w nawoach wapniowych będzie najtańszy. Jeśli mamy niską zawartość Mg w glebie rozważmy zakup wapna węglanowo-magnezowego lub tlenkowo-magnezowe.

 

Komentarze do wpisu (3)

30 listopada 2017

Super i prosto wytłumaczone! :)

19 marca 2020

Bardzo dobry tekst - prosimy o więcej takich!

2 kwietnia 2023

cialis otc Each donor has been assessed preoperatively to exclude any medical and surgical conditions that could be a contraindication for renal donation

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium