naszogrodniczy.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Promocja

Dlaczego naszogrodniczy.pl?

Kategoria z produktami dla królików hodowlanych

dla królików

Czym karmić króliki?

O ile latem, poza paszą, zielenina stanowi podstawowy pokarm dla królików, tak zimą są to siano i okopowe.

Zatrzymajmy się na chwilę przy sianie. Zwierzęta najchętniej zjedzą siano „leśne”, a kwaśne, pochodzące z torfowisk lub podmokłych łąk nie jest dla nich właściwe. Należy pamiętać, że podawana koniczyna, która jest tak słynną zieleniną dla tych zwierząt, powinna być wysuszona. Zimą do pasz miękkich dodaje się także wysuszoną i pokruszoną pokrzywę. Jednak to nie wszystko. Dla zdrowego i szybkiego wzrostu tych zwierząt, niezbędne są wartościowe pasze, składające się z ziaren zbóż. Są to owies, jęczmień, pszenica, ale także gryki. Pasze dla królików dobiera się przede wszystkim ze względu na płeć, radę, wiek, masę ciała zwierzęcia. Wybierając pasze dla królików należy uważać jednak na zawartość żyta. Jest one jedzone niechętnie, i wywołuje u królików wzdęcia i biegunki.

Zwierzęta te lubią w swoim żywieniu różnorodne śruty oraz otręby, czerstwy chleb, który jest pokruszony czy makuchy. Z niektórymi paszami warto podawać sparowane ziemniaki lub buraki. Króliki chętnie zjedzą też rzepę, marchew, bulwy topinamburu. Należy je dobrze opłukać przed przygotowaniem, by grudki ziemi zostały usunięte, a pokarm dzięki temu będzie przygotowany starannie i czysto, co w żywieniu królików jest ważne. Nieumyte warzywa powodują, że w układzie pokarmowym odkłada się ziemia, prowadząc do zaburzeń trawienia. Warto jednak zapamiętać kilka zasad, jak stosować pożywienie.

Ziarno - podajemy samodzielnie bez mieszania z dodatkami

Mączki - mieszamy z wodą albo mlekiem

Do pożywienia składającego się z pasz, warto dodawać czasami liście (np. brzozy, dębu, lipy, osiki, podczas gdy szkodliwe są dla królików dodawane do pasz liście wiśni, czereśni, moreli, śliw, brzoskwiń - te ostatnie są trujące) lub gałązki młodych drzewek. To urozmaici im pożywienie i wspomoże trawienie.

Do karmy, miękkiej i sypkiej, dodajemy sól kuchenną, zmieszaną z innymi solami np. fosforowo-wapniowymi

Podajemy codziennie świeżą wodę, przegotowaną.

Jakie znamy pasze dla królików?

Pasze dla królików można podzielić na treściwe i objętościowe. Te pierwsze to właśnie zboża lub śruty, koncentraty paszowe. Mogą być podawane w formie granulowanej lub sypkiej. Pasze wysokobiałkowe to mączki rybne.

Pasze objętościowe, mogą być wilgotne lub suche. Wspomniane siano i susz z roślin zielonych, zaliczamy właśnie do pasz suchych. Wilgotnymi będą zatem wszystkie odpowiednie zioła (najważniejsze w żywieniu są mlecz zwyczajny, perz, tymianek, mniszek lekarski), owoce, warzywa, lucerna, kukurydza.

Coraz częściej jednak zwraca się uwagę na nowoczesny sposób karmienia królików, jakim jest pasza w formie granulatu pełnoporcjowego. Pasza taka jest zbilansowana pod kątem białka, odpowiedniej ilości energii, witamin czy składników mineralnych. Zawiera w składzie treściwe i objętościowe pasze, które zmielone występują w formie małych granulek. I mają zapewnić królikom właściwy dobór pokarmowy.

Króliki w fazie ciąży lub laktacji powinno otrzymać około 450 g paszy treściwej i objętościowej łącznie (podawanej o tej samej porze, 3 razy dziennie, pozostałym królikom rano i wieczorem).

Ogólnie na 1 kg przyrostu królika, powinien otrzymać 3,5 kg paszy granulowanej.

 
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium