naszogrodniczy.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Promocja

Dlaczego naszogrodniczy.pl?

Nie ma bardziej zdrowych warzyw niż te, które samodzielnie wyhodujemy na działce czy w swoim ogródku. Oprócz tego, że mamy co do nich pewność, że są naturalne i posiadają pełną gamę witamin, odczuwamy satysfakcję - bo to przecież nasze warzywa! Dbajmy o nie odpowiednio, aby mieć jak największe plony!

na choroby grzybowe

Sumin Lecithin 12 g na 16 l wody Sumin Lecithin 12 g na 16 l wody
Producent: Sumin
Cena:

17,90 zł

szt.
zobacz więcej
Agrecol Revus 250SC 5ml Agrecol Revus 250SC 5ml
Producent: Agrecol
Cena:

9,90 zł

szt.
zobacz więcej
Agrecol Signum 33WG 5g Agrecol Signum 33WG 5g
Producent: Agrecol
Cena:

11,50 zł

szt.
zobacz więcej
Miedzian 50 WP 100 g Miedzian 50 WP 100 g
Producent: Agrosimex
Cena:

18,90 zł

szt.
zobacz więcej

Wiele osób podczas uprawy warzyw musi się jednak zmagać z różnorodnymi problemami lub chorobami dotyczącymi warzyw. Te, powodują, że jakoś uprawy może się obniżyć lub do zbiorów może nie dojść. Dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy pielęgnacji własnego ogórdka i jak radzić sobie z najczęstszymi chorobami warzyw.

Choroby ogórków

Najczęstszą przyczyną chorób ogórków jest mączniak rzekomy i prawdziwy. Ponadto zmorą w uprawie jest bakteryjna kanciasta plamistość ogórka i parch dyniowatych. 

Mączniak rzekomy  

Objawy mączniaka rzekomego są widoczne na liściach. Zmieniają swój kolor. Najpierw z zieleni wybarwiaj się na oliwkowozielony, a przy sporej wilgotności na blaszce liściowej na spodniej części pojawiają się brunatno-fioletowe skupiska zarodników konidialnych. Później liście brązowieją, a rośliny zamierają. 

Skąd u mnie mączniak?

Zarodniki grzyba rozprzestrzeniają się z wiatrem na dużych odległościach, nie jest więc trudno „złapać" mączniaka. Rozwojowi tej choroby sprzyja wilgoć i chłodne powietrze, a także utrzymująca się przez dłuższy czas mgła nocna. Reasumując, jeśli nocą temperatura to maksymalnie 16 stopni, a w dzień, nawet słoneczny dochodzi tylko do 25 stopni, istnieje ryzyko, że ogórki zachorują. Należy pamiętać, że istnieją odmiany ogórków odpornych na ten rodzaj choroby, a szkodliwość choroby w tym przypadku jest niewielka.

Mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy wytwarza na liściach mączysty i jasny nalot, który stopniowo pokrywa liście i pędy. Może doprowadzić do śmierci rośliny. Aby ochronić ogórki można zastosować preparat np. Scorpion 325 SC, również zapobiegawczo.

Bakteryjną kanciastość 

Jeśli ogórki zachorują na bakteryjną kanciastość plamistą, pierwsze objawy zauważymy na liściach w postaci niewielkich, jasnych plam o kanciastym kształcie. Podczas wilgotnych warunków, na spodniej blaszce liścia pojawi się bakteryjna wydzielina w postaci kropli śluzowatych. Choroba ta rozprzestrzenia się podczas deszczu wraz z wodą oraz za pomocą wiatru. 

Jak zapobiegać? Ochronę przed bakteryjną kanciastą plamistością trzeba rozpocząć z chwilą kiedy zauważymy pierwsze objawy. Można w tym celu zastosować preparaty kontaktowe.

Polecamy używać 

  • Previcour Enrgy - teraz Magnicour Energiy - rewelacyjny środek na zgorzel siewek
  • zapobiegawczo miedzian, 
  • interwencyjnie Scorpion, Cabrio Duo

Choroby pomidorów

zaraza ziemniaczana

Największym problemem w chorobach pomidorów jest zaraza ziemniaczana. Jest wywołana przez grzyb Phytophthora infestans. Może być powodem utraty całych roślin. Pierwsze objawy występują na liściach w postaci dużych i nieregularnych plam wodnistych , które pojawiają się na brzegach liści  Prowadzi to do zasychania liści i zrzucania ich. W powietrzu unosi się charakterystyczny zapach zgnilizny. Warto obserwować też owoce - na zielonych pomidorach pojawią się duże, twarde, brunatne plamy, które sięgają aż w głąb miąższu. Owoce takie opadają i nie dojrzewają. Zwalczanie zarazy trzeba zacząć kiedy zauważymy pierwsze objawy. Domowym sposobem są opryski z wywarem z pokrzyw lub skrzypu polnego. Warto zasadzić również w okolicy uprawy pomidorów szałwię lekarską i lawendę, ponieważ ich olejki eteryczne ograniczają powstawanie tej choroby. Skutecznym opryskiem na zarazę ziemniaczaną jest Amistar 250 SC, Radomil, Pencozeb, etc.

plamistość liści

Można również spotkać się z suchością plamistą liści. Wywołana przez grzyba Alternaria solami. Dotyczy upraw występujących głównie w upalne lata. Na liściach pojawiają się ciemnobrunatne, ograniczone nerwami plamy. Z czasem zasychają i wykruszają się w środku. Liście w wyniku tej choroby obumierają. Porażone owoce gniją, a na ich powierzchni widoczny jest nalot grzyba. Likwiduje się taką chorobę preparatami zalecanymi w walce z chorobą - zarazą ziemniaka. Warto pamiętać, że pomidory nie powinny rosnąć blisko plantacji ziemniaków, bo taka lokalizacja zwiększa ryzyko zarażenia pomidorów chorobą.

brunatna zgnilizna

Kolejnym niebezpiecznym grzybem wywołującym choroby pomidorów jest  Didymella lycopersici, który bytuje w glebie. Powoduje gnicie owoców i poraża łodygi roślin. Objawy pokazują się późno w postaci brunatnej zgnilizny owoców i zgorzeli na łodygach. Należy więc zapobiegać chorobie poprzez 3-4 letnią przerwę w sadzeniu pomidorów w tym samymmiejscu oraz używanie do wysiewu zaprawionych nasion. Gdy już wystąpią objawy, rośliny usuwamy z całą bryłą korzeniową. A pozostałe opryskujemy naprzemiennie preparatami Curzate Cu 49,5 WP (40 g w 10 l wody/100m²), lub Miedzian 50 WP (30 g w, 7 l wody/100m²).

alternarioza

Nie występuje tak często, jak zaraza, ale potrafi bardzo zaszkodzić roślinom. Objawia się plamami, które się zapadają lekko - ich brzegi są jaśniejsze, a im bliżej środka tym są ciemniejsze. Na owocach ta choroba obawia się suchymi plamami, które pokrywają się czesnym nalotem.

niedobór wapnia - plamy na owocach

Pomidor, tak jak papryka do zdrowego wzrostu potrzebują wapnia, bardzo często nasi klienci przychodzą do z owocami i pytaniem, jak można uratować je przed tą chorobą, w wielu przypadkach wystarczy uzupełnić niedobory tego pierwiastka, aby zahamować rozwój plam i deformacji owoców. 

 

Uprawa ogórków i pomidorów wbrew pozorom nie jest trudna i daje wiele radości, a przede wszystkim zdrową żywność.

 
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium