naszogrodniczy.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty
Opcje przeglądania
Kategorie
Cena
  • od
    do
Promocja

Dlaczego naszogrodniczy.pl?

W tej kategorii znajdziesz nasiona na kiełki, z których można w zaciszu swojego domu wyhodować smaczną i świeżą żywność w kilka dni. Już od starożytności kiełki cieszyły się w Chinach statusem leków. My dopiero teraz odkrywamy ich doskonałe działanie na organizm człowieka.

 

kiełki

W dopiero co kiełkujących nasionach znajdują się enzymy, które przyczyniają się do powstawania witamin. Dodatkowo kiełki zawierają dużo białka, soli mineralnych, przeciwutleniaczy oraz kwasów omega 3 i do tego mają mniej kalorii od samych nasion.

Kiełki wzmacniają organizm i system odpornościowy, uzupełniają niedobory witamin i składników mineralnych, a także wykazują działanie antynowotworowe.

Zielone parapety, bogate w rośliny jadalne czy zioła, to ogromna zaleta w każdym mieszkaniu i domu. Niezależnie od pory roku mogą zdobić wnętrza, dodawać kuchniom aromatyczny klimat, ale przede wszystkim stać się pożytecznym źródłem witamin.

Pierwszym z elementów nadającym się do hodowania na parapecie w pojemnikach są mikroliście.

Czym są i dlaczego warto je hodować?

To młode i jadalne rośliny, głównie warzywa, które niewielkim kosztem i nakładem pracy można uprawiać w domu oraz wykorzystywać w kuchni. Są nimi warzywa, zioła i kwiaty, które lekko podrośnięte, niczym kiełki, posiadają pierwszy liść właściwy. Różnią się jednak od kiełków podłożem - mikroliście rosną w ziemi.  Plusem mikroliści jest także ich objętość - jest ich więcej niż kiełków.

Do czego nadają się mikroliście?

Z przyjemnością wykorzystasz je w świeżych sałatkach, stworzysz talerze pachnące wiosną, latem, urozmaicisz kanapki, nadasz potrawom aromatu. Dużym atutem pielęgnowania kiełków lub mikroliści jest miejsce hodowania - nie musisz posiadać ogrodu, a nawet balkonu. Wystarczy Twój parapet. Uprawa trwa zazwyczaj około 2 tygodnie i jest bardzo prosta.

Wystarczy w pojemniku (w przepuszczalnej glebie) rozmieścić równomiernie nasionka i podlewać je codziennie lub zraszać, by gleba dostała odpowiednią ilość wody. Warto przykryć wierzch plastikową osłonką, która pomoże utrzymać wysoką wilgoć powietrza. I tyle wystarczy, by w ciągu 14 dni uzyskać pachnący świeżością dywanik mikroliści - wszystko smaczne, zdrowie i pod ręką w każdej chwili, bez wychodzenia do sklepu. Warto samemu zająć się uprawą tego rodzaju dodatków do kuchni, ze względu na ich naturalny smak i przede wszystkim, uprawę bez wykorzystywania chemii. Sklepowe mikroliście i kiełki w celu przyspieszenia wzrostu są nawożone azotem. Warto zatem zainwestować minimalną ilość czasu, by wyprodukować własne, świeże i naturalne w 100% roślinki.

Małe listki można uprawiać w specjalnych, plastikowych pojemnikach lub dekoracyjnych osłonkach, dodając jednocześnie elegancji wnętrzom.

Mikroliście są skarbnicą witamin, makroelementów i przeciwutleniaczy. Zawierają m.in. potas, żelazo, kwas foliowy. Mało tego! Badania wykazały, że zawartość odżywczych mikroelementów jest większa w małych listkach, niż w starszych roślinach. A ich smak jest bardziej intensywny.

Do hodowania mikrolistków nadają się wszystkie rośliny. Najbardziej popularnymi i docenianymi ze względu na smak są: bazylia (zbiory po 7-10 dniach), brokuł (zbiory po 7 dniach), burak (zbiory po 10 dniach), rukola (zbiory po 10 dniach), bizuna (zbiory po 7 dniach), rzodkiewka (zbiory po 7 dniach) czy pak choi (zbiory po 7 dniach).

Czym różnią się mikroliście od kiełków?

Kiełki stanowią, podobnie jak małe liście, superfood ostatnich lat. W modnym trendzie na bycie fit, eko, zdrowego odżywiania pełnią znaczącą rolę. Są doskonałym elementem kuchni wegetariańskiej, ale też dodatkiem do dań mięsnych i rybnych. To prawdziwa skarbnica witamin, błonnika, soli mineralnych. Powinny być uprawiane w miejscu widnym, ale nie narażonym na bezpośrednie słońce, które mogłoby je poparzyć. Podlewa się je letnią i przegotowaną wodą. Nadmiar wody  z pojemnika należy usuwać po kilku godzinach od podlania, by roślinki nie spleśniały.

Jest kilka sposobów na uprawianie kiełków. Jednym z nich są słoje. Nasiona umieszcza się w nich tak, aby nie przekraczały ¼ jego wysokości. Zalewa się je letnią, przegotowaną wodą i pozostawia na kilka godzin. Na wierzchu powinna znaleść się gaza przymocowana do słoja gumką lub przykrywką z dziurkami.  Można ułatwić sobie problem z nadmiarem wody, umieszczając słoik pod kątek 45 stopni, wówczas woda ma możliwość swobodnego ściekania i nie zalewania roślinki nadmiernie. Kiełki należy moczyć 2-4 razy dziennie.

Inną metodą jest popularna kiełkownica. Jest dobrym rozwiązaniem e względu na zapewnienie niemalże tej samej ilości światła wszystkim nasionkom. Nasiona umieszcza się na jej tacach, na kilku warstwach przepłukując codziennie 2-3 razy. Nadmiar wody spływa samoistnie do najniżej położonej warstwy (na której nie znajdują się kiełki). Warto zapoznać się z rozmiarami do jakich dorastają kiałki i rozmieścić je na tacach wyżej lub niżej, dając im swobodne miejsce do wzrostu. Co warto uprawiać wśród kiełków?

Rrzeżucha (kiełkuje po 5-7 dnia), gorczyca (kiełkuje po 6-7 dniach), rzodkiewka (kiełkuje po 5-6 dniach), słonecznik ( kiełkuje po 2-3 dniach). Czy znalazłeś swój ulubiony sposób?

W domu z łatwością wyhodujesz też szczypiorek lub sałatę, ciesząc się ich smakiem bez dodatków chemicznych nawozów, cały rok. 

Na zdrowie!

 
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium