Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Blog
Znajdziecie tutaj trochę informacji z naszego świata ogrodniczego!
Trawa SAMO zagęszczająca

Nasiona traw - nowość SUBSTRAL

Na rynku traw pojawi się kolejna ciekawa propozycja od firmy Substral. Nasiona traw samozagęszczających najwyższej jakości, która utoruje kierunek rozwoju wielu obecnych na rynku produktów. 

 Nowa kategoria traw samo zagęszczających dzięki sieci samoregenerujących kłączy. Specjalnie wyselekcjonowana odmiana Życicy Trwałej Dzięki której otrzymamy gęsty i odporny trawnik na wiele, wiele lat. Odmiana ta rozrastając się nie becie tworzyć dużych kęp, ale zacznie wypuszczać kłącza, na których wyrasną kolejne małe kępki, co przełoży się na zagęszczenie murawy.

Duże donice

Duże donice 

Szukasz dużej doniczki? Lepiej nie mogłeś trafić, przegląd dostępnych wzorów z polskich firm, które doskonale nadają się do postawienia w ogrodzie, przed biurem, przed restauracją, hotelem lub w innym miejscu gdzie potrzeba dużego pojemnika. W naszej ofercie znajdziesz ciekawe, geometryczne wzory dużych donic wykonane z polietylenu oraz również tanie donice plastikowe, które jakość również stoi na wysokim poziomie. Część donic dostarczana jest do klientów wprost z fabryki!

Jak odstraszyć dziki

Jak odstraszyć dziki

Jeżeli dręczy Cię pytanie jak odstraszyć dziki lub czy w ogóle istnieje skuteczny sposób na dziki to ten artykuł jest dla Ciebie. Kilka porad z forum oraz analiza sposobów na pozbycie się dzików, o pastuchu elektrycznym, czy hukinol rzeczywiście działa, czy może warto kupić antydzika. Zapraszamy do artykułu na naszym blogu ogrodniczym.  

Nasiona traw a ładny trawnik

Nasiona traw, a ładny trawnik

Wybór odpowiedniej mieszanki nasion traw to połowa sukcesu, na rynku występuje kilka rodzajów różnych mieszanek traw. Są one dostosowane według zastosowania - trawy sport, ozdobne, prestiż, na tereny suche, etc. Czy warto wybrać trawę samo zagęszczającą? Jest to nowość w świecie hobby, ale my postaramy się w krótki sposób odnieść do tego typu mieszanek traw. Dodatkowo, jak wybrać i jak przygotować podłoże do sadzenia trawy. Wszystko to co powinieneś wiedzieć o wyborze nasion trawy. 

Blog chmura tagów
Jak dbać o trawnik latem 0
Jak dbać o trawnik latem

Kilka porad, jak dbać o trawnik latem

Ostatnie lata przynoszą nam wiele upalnych dni i duże odstępy pomiędzy deszczami. Przeciągające się susze stanowią jedną z najgorszych rzeczy, które mogą przydarzyć się naszemu trawnikowi. Z tego względu popularnym widokiem w naszej okolicy są wypłowiałe trawniki z dużo ilością żółtych źdźbeł trawy.

Podlewanie trawy 

Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest założenie systemu nawadniającego przed wysianiem trawy. Pomoże on zaoszczędzić czas i wodę, a rośliny będą miały H2O ile potrzebują. Niestety to rozwiązanie nie należy do najtańszych, a na założonych trawnikach przynosi wiele problemów związanych z wykopaniem rowków pod przewody i zraszacze. Prostym rozwiązaniem jest podłączenie węża ogrodowego i zraszacza. Stosunkowo Niski koszt, ale takie nawadnianie nie jest zbyt dokładne i często nie pokrywa całości naszego ogrodu. 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podlewanie zraszaczem, gdzie nie korzystamy z monitorowania wilgotności gleby należy przeprowadzać raz na kilka dni większą ilością wody, a nie codziennie zdawkowo podlewając. Woda powinna wpłynąć do ok 10-15cm pod powierzchnię, aby trawa musiała wykształcać dłuższe korzenie do pobierania. Krótkie podlewanie stymuluje rozwój korzeni w bok, a nie w dół, przez co nasz trawnik będzie mniej odporny nawet na krótki niedobory wody. 

Nawożenie trawnika

O skutecznym zasilaniu należy pomyśleć już wiosną. To wtedy powinniśmy używać kompleksowych nawozów do trawy, które prócz azotu, który jest odpowiedzialny za przyrost masy zielonej, będzie zawierało fosfor, potas, żelaz, magnez i inne składniki pokarmowe. Pozwoli to na rozbudowanie systemu korzeniowego, który będzie pobierał wodę z głębszych części podłożą, dodatkowo dobre nawożenie przyczyni się do dobrej kondycji roślin, zwiększonej odporności na choroby, wykształceniu zwartej darni, przez którą  ciężko będzie przebić się chwastom.  

Gdy jednak nachodzi susza i nasz trawnik mocno potrzebuje pomocy, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest np. saletra wapniowa, która ma właściwości higroskopijne. Momentalnie pobiera wilgoć z powietrza i rozpuszcza się w krótkim czasie. Teraz wystarczy niewielka ilość wody, aby szybko przyswajalny azot dostał się do gleby i został pobrany przez rośliny. Szybko możemy również odżywić rośliny podając nawóz dolistnie lub podlewając je roztworem nawozowym. Świetnie nadaje się do tego aplikator Substral, w którym wystarczy rozpuścić nawóz i podłączyć go do węża ogrodowego. Trawa pobiera sobie składnikach pokarmowe przez liście, nie czekając aż nawóz się rozpuści i wchłonie w glebę, tak jak ma to miejsce przy nawozach granlowanych.

Napowietrzanie

Prócz nawożenia i podlewania warto pomyśleć również o napowietrzaniu trawnika. Podczas okresowych susz. Gleba wręcz zasklepia się i nie pozwala korzeniom oddychać. Popularne są w użyciu areatory sandałowe, czyli platformy, do których przyczepione są szpikulce - gwoździe. Przyczepia się je paskami do butów i udeptuje trawniki. Wbijające się szpikulce przechodzą przez glebę na kilka centymetrów pozostawiając swoiste dziurki w trawniku. Przez nie powietrze i woda łatwo przechodzą na niższe pokłady próchnicy. 

Opryski na chwasty

Naszemu trawniku również szkodzą chwasty, które rozrastając się zabierają cenną wodę i składniki pokarmowe. Rozrastają się szybciej niż trawa dodatkowo rozsiewając nasiona mogą spowodować powstanie nowych chwastów. Problem problematycznych roślin w darni możemy rozwiązać przy pomocy środków ochrony roślin - herbicydów lub nawozów z preparatem na chwasty. Nawóz wystarczy rozsypać, dzięki czemu przy jednym zabiegu pozbędziemy się chwastów oraz nawieziemy trawnik. Środki należy zgodnie z instrukcją rozcieńczyć i przeprowadzić oprysk, który dokładnie pokryje naziemne części roślin. Warto pamiętać, że herbicydy działają przez zieloną cześć, więc polecamy pryskać minimum 3 dni po koszeniu trawnika. 

 

W tym roku znów słońce nie oszczędza naszych zielonych dywanów, na wzgląd na rachunki za wodę, łapcie deszczówkę i pamiętajcie o dokarmianiu trawy potasem fosforem, który pomoże wykształcić lepszy system korzeniowy. Życzę sobie i Wam dużo deszczu :)

 

Komentarze do wpisu (0)

Informacja w nagłówku

Infolinia:

Telefon: 578 287 257

Email: sklep@naszogrodniczy.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium
Sklep internetowy Shoper Premium