naszogrodniczy.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Jesteśmy firmą rodzinną, która funkcjonuje od 1991r

Dostarczamy wyjątkowe donice na wymiar! 🪴

Zamów paletę ziemi wprost do swojego ogrodu!

Calathea - jak dbać i uprawiać

blog NaszOgrodniczy

Calathea to jedna z najpiękniejszych roślin egzotycznych, która sprawdza się w uprawie doniczkowej w każdym domu. Aby rosła piękna, wystarczy poznać kilka podstawowych zasad jej pielęgnacji. Jednak, calathea bywa kapryśna w uprawie. Jeśli nie zapewni się jej warunków które lubi stwarza problemy. 

Zacznijmy więc od tego jak dbać o calatheę:

Stanowisko

jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione

Podlewanie

w okresie lata średnio dwa razy w tygodniu i spryskiwanie liści, by zapewnić odpowiednią wilgotność, nawet codziennie

Podłoże

przepuszczalne, zdrenowane, lekko kwaśny odczyn, a ziemia powinna być stale wilgotna, jednak nie mokra, doniczkę ustawić warto na kamyczkach, by woda nie zalegała w ziemi

Nawożenie 

raz na dwa tygodnie nawozem typu biohumus lub nawozem do roślin doniczkowych o ozdobnych liściach

Przy wyborze kalatei…

Zwróć uwagę na jej liście. Czy są sprężyste, zdrowe i błyszczące. Czy nie mają przeschniętych części, a tym bardziej pajęczynek, białego osadu świadczącego m.in. o szkodnikach. Należy też pamiętać, że calathee kochają jasne pomieszczenia, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowiska. Lubią wilgotne powietrze. Jeśli nie możemy zapewnić im tych warunków, musimy liczyć się z tym, że będą chorować.

Najczęstsze choroby kalatei

Do najczęstszych problemów chorobowych tych dekoracyjnych roślin należy szara pleśń. Dostrzeżesz ją na brzegach najmłodszych, zwiniętych liści, na których pojawiają się brązowe plamy. Wywołuje ją nadmierne podlewanie oraz woda, która zalega w podłożu. To one sprzyjają rozwojowi grzybowych chorób w roślinach. Często zaczyna się od gnicia korzeni lub pędów. Choroba ta wynika z błędów pielęgnacyjnych. 

Środek na choroby w roślinach ozdobnych

Na plamistość liści wskazują rdzawe i żółto wodniste plamy na liściach. 

W przypadku tej choroby należy spryskać liście fungicydem, który zatrzyma i wyleczy z choroby. Jednak najważniejsze jest, aby zmienić nawyki w podlewaniu rośliny, a także zmniejszyć intensywność spryskiwania.

Fuzaryjna zgnilizna korzeni i pędów, której objawem jest masowe więdnięcie liści, zasychani ich i brązowienie, jest wywołana przez nadmierną wilgoć i temperatury w pomieszczeniu powyżej 20 stopni Celsjusza. Aby wyleczyć chorobę należy zastosować środki chemiczne, ale przede wszystkim zmniejszyć intensywność podlewania. 

Szkodniki

Najczęstszym problemem wśród szkodników dla kalatei jest przędziorek. W odróżnieniu od choroby grzybowej, ten pojawia się gdy roślina ma zbyt sucho, a wilgotność powietrza jest za mała. Sprzyja temu okres grzewczy.  Objawem żerowania tego szkodnika jest matowienie liści, ale przede wszystkim pajęczynka na ich spodzie. Pierwsze objawy, na które zareagujemy pozwolą uratować roślinkę. Gdy szkodniki są zaawansowane może dojść do obumarcia liści. A niekiedy i całej rośliny.

Kiedy atak przędziorka jest na etapie początkowym, wystarczy, że przemyjesz liście letnią wodą z dodatkiem kilku kropelek płynu do mycia naczyń. Może też zastosować naturalny oprysk w postaci wyciągu z cebuli i czosnku. W trudniejszych przypadkach należy zastosować oprysk chemiczny np. Floramite. 

Jak zapobiegać wystąpieniu przędziorka na roślinach? Zadbać o wilgotność powietrza. 

W podobnych warunkach mogą rozprzestrzeniać się tarczniki. Ich działania zauważysz na pędach i liściach. Usuwa się je mechanicznie, poprzez czyszczenie rośliny miękką szmatką lub gąbeczką, roztworem z denaturatem i wodą lub wodą i szarym mydłem. Dużo szybszym sposobem jest użycie chemicznych preparatów. 

Więcej o tarcznikach >>>> https://naszogrodniczy.pl/tarczniki

 

 

Choć kalatee potrafią być kapryśne, nie są trudne w uprawie. Aby uniknąć chorób i szkodników, warto zwrócić uwagę głównie na wilgotność powietrza i podłoża. Dbanie o właściwą pielęgnację zapewni zdrowy wzrost roślin.

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium