naszogrodniczy.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Jesteśmy firmą rodzinną, która funkcjonuje od 1991r

Dostarczamy wyjątkowe donice na wymiar! 🪴

Zamów paletę ziemi wprost do swojego ogrodu!

Niechciane chwasty - jak ich się pozbyć

blog NaszOgrodniczy

Chwastami nazywamy wszystkie te rośliny, które niechciane pojawiają się w ogrodzie. Oczywiście psują one efekt wizualny i chcemy się ich czym prędzej pozbyć, bez uszkodzenia wysianej trawy. Występują zwykle w okresie od czerwca do października i przez cały ten okres możemy starać się je zwalczać za pomocą środków ochrony roślin niszczących chwasty dwuliścienne - czyli herbicydów.

Domowy sposób na chwasty

Chwasty można usunąć tanim i bezpiecznym dla ludzi, zwierząt oraz środowiska, powszechnie znanym również od strony kuchni - octem. Wystarczy sporządzić mieszankę w proporcjach 1:2, wody i octu oraz odrobiny płynu do mycia naczyń. Takim roztworem należy spryskać tylko liście chwastów, jednocześnie uważając na inne roślinności.

Mechaniczne usuwanie chwastów

Jeśli planujesz ręcznie wyrywać wyrośnięte chwasty, pamiętaj aby nie robić tego w okresie kwitnienia, ponieważ może to pobudzić wzrost chwastów rozmnażających się z nasion. Gdy chwasty już wykiełkują można zabrać się do przekopania grządki i wyrwania chwastów.

Chwasty w trawie

Na regularnie nawożonym trawniku teoretycznie nie powinny wyrosnąć chwasty, ponieważ dobrze odżywiona trawa ogranicza rozwój chwastów. Mocno zachwaszczone tereny można potraktować nawozem z odchwaszczaczem, który zwalczy je, a łatwo przyswajalny azot sprawi, że trawa urośnie stosunkowo wysoko, obniżając wyrastanie nowych chwastów. Odpowiednio zadbana, czyli odżywiona i strzyżona trawa, szybciej się rozkrzewia - przez co nie daje przestrzeni na rozwijanie się niepożądanej roślinności. Jeśli darń pokrywa znacznie większa ilość chwastów należy sięgnąć po herbicydy selektywne, które skutecznie je wyeliminują, również te bardzo uciążliwe. Sprawdzi się Dicotex 202 SL, którego 75ml na 10 litrów wody wystarcza na ok. 100m² lub Chwastox Trio 390 SL - 100ml wystarcza na 500m² i rozpuszcza się w 25 litrach wody.

Chwastnica

Chwastnica pojawia się pod koniec wiosny lub na początku lata, gdy jest już ciepło. Lubi glebę zwartą i gliniastą zasobną w duże ilości składników mineralnych. W zwalczaniu chwastnicy może pomóc zmiana struktury gleby. Wertykulacja wiosną, gdy gleba trochę obeschnie, następnie wygrabienie i zasypanie piaskiem powstałych szczelin. Na niedługi czas warto ograniczyć obfite podlewanie i nawożenie, ponieważ chwastnica lubi bardzo wilgotne i żyzne podłoże. Środkiem chemicznym, który poradzi sobie z chwastnicą jest Puma 069EW.

Chwast też jest znany jako "kurze proso" - jest przysmakiem ptactwa, dlatego też może być przez nie przenoszona na trawę. Bywa też, że nasiona chwastnicy pojawiają się przez przywiewający je wiatr.

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium