naszogrodniczy.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Jesteśmy firmą rodzinną, która funkcjonuje od 1991r

Dostarczamy wyjątkowe donice na wymiar! 🪴

Zamów paletę ziemi wprost do swojego ogrodu!

Zakładanie trawnika krok po kroku

blog NaszOgrodniczy

Zakładanie trawnika należy rozpocząć na wiosnę lub wczesną jesień kiedy to temperatury nie są za wysokie i słońce nie jest w stanie wówczas spalić nasion traw. Pogoda oczywiście nie może być również zbyt ulewna ani wietrzna.

Termin zakładania trawnika to indywidualna kwestia, jednak zakładanie trawnika wiosną jest najlepszym wyborem ze względu na warunki atmosferyczne oraz małe ryzyko przymarznięcia trawnika przez okres jesienno-zimowy. Zakładając trawnik jesienią terminu wysiewu trawy nie należy zatem przekładać na ostatnią chwilę, ale siew jesienny również jest bardzo dobrym wyborem.

Zakładanie trawnika krok po kroku

Najważniejszą czynnością przed przystąpieniem do siania trawnika lub położenia trawy z rolki jest przygotowanie powierzchni pod trawnik w kilku etapach. Zależnie od indywidualnych wymagań co do aranżacji ogrodu przygotować należy glebę o czynniku pH 5,5 - 7,0 odpowiadającym wymaganiom trawy, aby spełniała funkcję ozdobnego trawnika. 

W czasie przygotowywania podłoża pod trawnik warto również poświęcić czas na dobór odpowiedniej mieszanki nasion traw. Gatunków traw jest wiele, ale stawiając na tradycyjny przydomowy trawnik wystarczy wybrać uniwersalne nasiona trawy samozagęszczającej, która będzie odporna na użytkowanie i rosnąć uzyskamy ładny efekt zielonej trawy.

Nasiona trawy samozagęszczającej Substral i inne odpowiednie nasiona traw dla Twojego przyszłego trawinka znajdziesz klikając w link. W naszym sklepie dostaniesz wszystkie rodzaje mieszanek nasion traw jakie dostępne są od producenta Substral i Barenbrug.

Przygotowanie gleby pod trawnik

Zakładanie trawnika wymaga oczyszczenia terenu z kamieni, gałęzi i korzeni po pozostałościach roślin. Jest to podstawowy element przygotowania podłoża pod tradycyjny sposób zakładania trawnika metodą wysiewu. Pozostawienie śmieci i resztek roślinności może być przyczyną poważnych chorób trawy, poza tym może pojawić się problem ze wzrostem trawnika. W tym samym czasie możemy przekopać ziemię na głębokość szpadla i usunąć dokładnie glebę z chwastów. Dodatkowo, aby pozbyć się całkowicie i trwale chwastów, możemy zastosować środek chwastobójczy Orkan, który jest silniejszy i tańczy niż Roundup. Po odchwaszczaniu należy odczekać 3 tygodnie, aby można było przejść do etapu siania trawnika.

Na tym etapie przygotowania podłoża pod trawnik rozplanować można założenie instalacji nawadniającej trawę oraz elektrycznej, jeśli taką będziemy używać w ogrodzie czy altance stojącej w ogrodzie.

Ziemia piaszczysta lub gliniasta

Odczyn pH gleby można sprawdzić za pomocą specjalnych mierników odczynu gleby. Jednak gołym okiem również można określić czy ziemia jest zbyt piaszczysta lub gliniasta - taka ziemia będzie łatwo kleić się w ręce po ściśnięciu jej w pięści. Do ziemi piaszczystej najlepiej zastosować domieszkę kompostu na grubość około 10 cm i wymieszać z dotychczasową glebą. Gliniaste podłoże można po prostu wymieszać z piaskiem lub dodać ziemię organiczną.

Bez kombinacji można jednak użyć gotowe podłoże do trawników dostępne w workach w każdym sklepie ogrodniczym lub zamówić paletę ziemi pod trawnik z darmową dostawą pod wskazany adres.

Ukształtowanie gleby pod trawnik

Przed założeniem trawnika należy wyrównać podłoże kilkucentymetrową warstwą ziemi oraz grubsze grudy ziemi porozbijać za pomocą grabi. Rozpłaszczoną powierzchnia z pewnością ułatwi późniejsze korzenie. Jednak malutki spadek, niezauważalny okiem, ułatwić może spływ wody. Wówczas woda nie będzie zalegała na trawniku i nie spowoduje to chorób grzybowych trawnika. Brzegi trawnika dla podniesienia atrakcyjności aranżacji możemy wzbogacić o obrzeża trawnikowe.

Nawożenie trawnika

Tydzień przed planowanym wysiewem trawnika lub w mniejszej dawcę w dniu wysiewania trawnika należy użyć nawozu startowego usprawniającego dalszą pielęgnację trawnika i przede wszystkim wystartowanie pięknego trawnika. Zakładając trawnik jesienią nawożenie możemy odstawić na wiosnę.

Nawożenie można przeprowadzić za pomocą siewnika lub ręcznie równomiernie rozsiewając kuleczki nawozu po powierzchni podłużna pod trawnik i delikatnie przykryć warstwą gleby.

Latem i jesienią należy zastosować nawozy z dawką przystosowaną do warunków pory roku dla trawnika

Tworzenie trawnika poprzez wysiew

W mocno nasłonecznionych miejscach nasiona trawy wysiewamy przystosowane do miejsc suchych, które wypuszczają dłuższe korzenie pobierające wodę z głębi gleby. Mix nasion do miejsc zacienionych i nasłonecznionych znajdziesz w mieszance Barenbrug Shadow&Sun. Firma Substral oferuje nam mieszankę trawy pod miejsca nasłonecznione lub zacienione w dwóch różnych produktach.

Należy wysiewać trawę podczas pogody bezwietrznej, gdyż wiatr może rozwiać nasiona i nie wyrośnie ona równo na przygotowanym polu.

Kiełkujące nasiona mogą być również nadgryzione lub zjedzone przez ptaki i dlatego powierzchnię przyszłego trawnika należy zwałować lub dokładnie przydeptać po wysiewie.

Podlewanie trawnika

Zakładając trawnik pamiętajmy o obfitym podlaniu całości. Glebę należy zraszać rozproszonym strumieniem wody, aby nie wypłukać nasion. Przy zakładaniu trawnika konieczne jest kontrolowane sile wilgotne podłoże przez 7 do 30 dni. Kiełkujące nasiona nie wytrzymują podczas suszy i mogą nie wykiełkować.

Koszenie trawnika

Pierwsze koszenie trawy można śmiało przeprowadzić gdy trawa osiągnie wysokość ponad 10 cm. Wówczas koszenie trawy należy wykonać na wysokość 1-2 cm. Ostrza kosiarki koniecznie muszą być dobrze naostrzone, aby nie uszkodzić wierzchniej warstwy trawnika oraz wyrwania delikatnej z początku darni. Kolejne koszenia aż do trzeciego wykonujemy na tą samą wysokość.

Trawnik z rolki

W przypadku trawników zakładanych z rolki, które przeznaczone są na tereny dobrze nasłonecznione i umiarkowanie wilgotne lub na specjalne warunki, czas przeznaczony na założenie trawnika jest znacznie mniejszy i mniej pracochłonny. Jednak wymaga dużo częstszego podlewania. Krótkotrwałe przesuszenie możne spowodować całkowite zniszczenie darni.

Stosując się do zasad zakładania trawnika z rolki możemy liczyć na szybki efekt zielonej trawy. Zawsze kupujemy rolki trawy 10% zapasem i kładziemy pas przy pasie, aby całkowicie zakryć szczeliny między pasmami. Rozłożenie trawnika wymaga precyzji, a krawędzie trawnika wyrównać można nożem.

Ile kosztuje złożenie trawnika

Tradycyjne zakładanie trawnika kosztuje około 30-45 zł za 1 kg nasion trawy. Gotowy zielony trawnik z rolki kosztuje 230-350 zł za 20m².

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium