Ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami 1
Ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Każdy amator ogrodnictwa wie, jak uciążliwe potrafią być choroby oraz owady. Szczególnie kiedy w znaczny sposób mogą zagrozić naszym plonom, czy kwiatom, dlatego tak ważna jest prewencja. 

Utrzymując ogród w porządku i likwidując w zarodku szkodniki i choroby, przeciwdziałamy wielu dalszym problemom. Zbieranie opadłych i chorych liści zapobiegnie pojawianiu się chorób grzybowych (odkurzacz ogrodowy zaoszczędzi nam wiele czasu).

Zabiegi jesienne

W październiku lub listopadzie należy na pnie jabłoni założyć specjalne opaski, które uniemożliwią szkodnikom wspinanie się na drzewa i składanie jaj. Opaski umieszczamy na wysokości 60 cm nad ziemią. Ich stan należy regularnie sprawdzać.

Jeśli chodzi o ochronę przed chorobami, to profilaktycznie należy zrobić ją środkami ochrony roślin, takimi jak Miedzian lub Miedź plus, czyli tlenchlorkiem miedziowym. Nie wiem czemu, ale przyjęło się, że ma to zwalczać choroby, takie jak antarknozy, septoriozy, zarazy, parchy, ale my używamy Miedzian tylko i wyłącznie jako opryski profilaktyczny jesienią.

Zabiegi wiosenne

Późną wiosną można też wystawić pułapki feromonowe na samce owocówki jabłkóweczki. Należy też bacznie obserwować, czy nie pojawiają się oznaki jakiejś choroby. Dokonując przeglądu roślin, usuwamy i niszczymy liście zaatakowane przez szarą pleśń, mszyce czy jaja owadów. Usuwamy też znalezione poczwarki.

Stosowanie oprysków zapobiegawczych może okazać się, że przyniesie nam bardzo dobre rezultaty. Dlatego bardzo polecamy zastosować wczesną wiosną zabieg z olejem parafinowym np Contigol oraz Syllitu, który zastosowany na pąka może rozwiązać nam problem chorób i uciążliwych szkodników w zarodku. Oczywiście nie unikniemy dodatkowych oprysków środkami kontaktowymi podczas intensywnego nalotu mszycy.

Mszyce wysysają soki i roznoszą wirusy, osłabiając i niszcząc rośliny, a ponieważ szybko się rozprzestrzeniają, trzeba im szybko przeciwdziałać.  

Jeśli chodzi o opryskiwanie drzew i krzewów ozdobnych to polecamy okresowe oglądanie liści, aby w jak najwcześniejszej fazie zastosować opryski takie jak Topsin lub Amistar, czy Saprol. Aby chronić rośliny przed owadami polecamy stosować min. Polysect rewelacyjny środek systemiczny, który wchłania się w roślinę i krąży z sokami odżywczymi do 30dni. Owady również zwalczą inne popularne środki ochrony roślin, takie jak: Decis, czy Karate. 

Uciążliwe choroby 

W przypadku poważnych chorób, takich jak fuzariozy, zaraza ogniowa czy zaraza truskawkowa, można usunąć i zniszczyć chore rośliny, a nowe posadzić w innym miejscu. Naszym zdaniem to rozwiązanie ostateczne, wcześniej jednak warto sprawdzić środki ochrony roślin, które są na daną roślinę lub daną chorobę na naszym sklepie.

Jeśli chodzi o zaatakowane przez rakowate narosła miejsca na pniach jabłoni i grusz należy oczyścić. Czerwone brodawki na korze są oznaką porażenia rośliny przez gruzłek cynobrowy, która atakuje osłabione i zamierające pędy drzew i krzewów. Chorobowo zmienione miejsca trzeba więc natychmiast wycinać. W miarę upływu czasu wirusy osłabiają rośliny jagodowe, należy zatem wymienić je na nowe, gdy plony się zmniejszą.

Podsumowując

Praca w ogrodzie to często sztuka przewidywania i prewencji. Często dobre praktyki ogrodnicze zaoszczędzą nam sporo problemów i pracy.  Tak czy inaczej nie jesteśmy nigdy w stanie zabezpieczyć tak roślin aby ochronić je przed wszystkimi patogenami. Dlatego polecamy przede wszystkim przemyśleć jedną kwestię, nawet gdy nałożymy nasze owoce i warzywa, to nasz większy plon z pewnością przyniesie nam sumarycznie większą korzyść, niż mniejszy plon i uzupełnienie naszych zapasów kupionymi w sklepach rzeczami. Jest tak ponieważ, jabłka handlowe mogą mieć na sobie nawet około 20 oprysków! Dlatego polecamy przede wszystkim swoje zdrowe plony! 

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i Wasze zagwozdki. Zapraszamy do kontaktu mailowego sklep@naszogrodniczy.pl

Komentarze do wpisu (1)

28 września 2017

Ciekawy artykuł, z pewnością wiosną zastosuję oprysk Syllit w połączeniu z środkiem na owady.

Menu Szukaj produkty więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium
Sklep internetowy Shoper Premium