naszogrodniczy.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Jesteśmy firmą rodzinną, która funkcjonuje od 1991r

Dostarczamy wyjątkowe donice na wymiar! 🪴

Zamów paletę ziemi wprost do swojego ogrodu!

Jesień w ogrodzie

blog NaszOgrodniczy

W kalendarzu zerwaliśmy już sierpniową stronę i przywitaliśmy wrzesień - wczesną porę jesieni, a wraz z nią lekko pożółkłe liście drzew i chętnie oblatywaną przez pszczoły kwitnącą nawłoć. To dobry czas między innymi na sadzenie drzew owocowych i krzewów, końcem września przesadzanie iglaków, a w październiku krzewów i drzew liściastych. Jesień jest również idealną porą na sadzenie cebulek kwiatów i posadzenie żywopłotu - szczególnie z krzewów liściastych, które na zimę gubią liście. Nie każdy ogrodnik decyduje się na sadzenie nowych roślin jesienią. Koniecznie jednak trzeba pamiętać o podstawowym szeregu zabiegów pielęgnacyjnych przed okresem zimowym, aby na wiosnę cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem. 

Drzewa i krzewy

Zanim całkowicie z drzew opadną liście, zachwycają nas feerią ciepłych barw. Szczególnie takimi gatunkami drzew ozdobnych jesienią są: Ambrowiec balsamiczny, Sumak Octowiec, Miłorząb japoński, Klony - palmowy, tatarski, zwyczajny, Grujecznik japoński, Berberys. Taże te o ozdobnych owocach: Rajska jabłoń, Pieknotka Bodiniera, Jarzęby i Dęby. Najbardziej rozchwytywanych krzewem jest hortensja bukietowa - pięknie przebarwiająca się jesienią w odcieniach różu, trzmielina oskrzydlona - intensywnie różowa, przez niektórych określana jako kolor magenty i oczywiście róże. 

Sadzenie

Przed przystąpieniem do sadzenia ziemię należy przekopać i dokładnie oczyścić z chwastów. Gleba powinna mieć odpowiedni odczyn pH dla danego gatunku rośliny, którą zamierzamy posadzić. Glebę ciężką gliniastą  należy zmieszać z torfem, drobno zmieloną korą lub piaskiem, natomiast glebę lekką piaszczystą powinno się zmieszać z kompostem lub przekompostowanym obornikiem.

Sadzenie zaczynamy od wykopania dołka na tyle dużego, aby korzenie swobodnie mogły się rozłożyć w ziemi. Pod żadnym pozorem nie skracamy korzeni, ponieważ może to trwale uszkodzić roślinę. Posadzoną roślinę podlewamy obszernie ok. 10 litrami wody. Przed zimą warto zabezpieczyć korzenie nowo posądzonej rośliny poprzez usypanie kopczyka z ziemi na wysokość ok. 30 cm oraz założyć osłony z plastiku, grubego papieru lub papieru falistego, aby ochronić je przed szkodnikami. 

Przesadzanie

Drzewa i krzewy z biegiem lat się rozrastają i czasami rosną zbyt gęsto bądź zarastają ścieżkę czy użytkowane miejsce w ogrodzie. Wczesna jesień to najlepszy moment na przesadzenie ich, ponieważ pogoda jest wilgotna i nie jest to już tak upalny czas. Rośliny w tym okresie mają czas na spokojne ukorzenienie się.

Nawożenie

Jesienią zalecane jest odżywienie roślin dawką nawozu wtedy, gdy rośliny zakończą już wegetację - tuż przed pojawieniem się przymrozków. Najlepiej nawozić przy w miarę ciepłej pogodzie i wilgotnej, ale nie przy dużych i intensywnych opadach, ponieważ nawóz może zostać wypłukany z powierzchni ziemi. 

Cebulki kwiatów

Pięknie zakwitające wiosną kolorowe kwiaty w większości umieszczane w ziemi są wczesną jesienią. Najpopularniejsze z nich to

  • tulipany
  • krokusy
  • hiacynty
  • szafirki
  • śniedki
  • narcyzy

a także te zdobiące ogrodowe rabaty - trawy ozdobne i byliny, jeżówki, rudbekie, nachyłki, dzielżany, anemony, rozplenicę i wiele innych. W tym okresie ogrody zdobią również najpiękniejsze jesienne kwiaty m. in. bratki, dzwonki, fiołki rogate, goździki, malwy, aksamitki, chryzantemy i oczywiście wielokolorowe wrzosy. Większość tych kwiatów i cebulek można nabyć w naszym stacjonarnym sklepie Agra PSK w Kłodzku. 

Sadzenie

Głębokość sadzenia cebulek kwiatowych zależy od ich wielkości - cebulkę powinno się sadzić na głębokość dwu lub trzykrotnie większą od ich wysokości. Jednak zbyt głęboko posadzona cebula może nie wypuścić pędu. Niektóre z roślin wyjątkowo należy sadzić na głębokość przynajmniej 10 cm, aby nie uległy wysuszeniu. Takim kwiatem jest na przykład szachownica kostkowa. 

Podłoże

Przed przystąpieniem do sadzenia cebulek należy odpowiednio przygotować glebę. W tym celu na około 2-3 tygodnie przed sadzeniem należy przekopać ziemię, usunąć chwasty oraz zadbać o właściwy odczyn pH, który dla kwiatów cebulkowych wynosi 6,8-7,2. Glebę ciężką gliniastą  można zmieszać z torfem, drobno zmieloną korą lub piaskiem, natomiast glebę lekką piaszczystą powinno się zmieszać z kompostem lub przekompostowanym obornikiem. Wiosną można wysiać rośliny facelię, łubin lub wykę, które posłużą jako zielony nawóz. Wczesnym latem należy ściąć pędy i pozostawić do zgnicia. 

Trawnik 

Jesienią warto przygotować trawnik na następny sezon, ponieważ to właśnie w tym okresie trawa ma najlepsze warunki, aby pobudzić ją do wzrostu i regeneracji przed zimą. Przede wszystkim ważne jest zgrabienie liści, które zasłaniają trawie dostęp do słońca i powietrza oraz prowadzą do powstawania i rozwoju chorób grzybowych. Zebranych liści lepiej nie zostawiać na trawie, ale zebrać do worka.

Druga sprawa to koszenie, które nadal jest tu ważne, mimo że trawa rośnie znacznie wolniej. Najlepiej kosić trawę późnym popołudniem o suchej porze dnia, ponieważ z rana trawa jest pokrywa rosą. Koszenie wykonujemy do połowy października, a nawet listopada. W okresie deszczowym zwiększamy częstość koszenia do dwóch na tydzień. Maksymalna wysokość koszenia to 4-5 cm. Zbyt niskie koszenie może doprowadzić do przemarznięcia trawnika, a zbyt wysokie gnicie.

Warto tez przeprowadzić wertykulację trawnika. Robi się to po to, aby zredukować zalegającą martwą materię w trawie. Obecność filcu w trawie pogarsza warunki powietrzno-wodne, co powoduje choroby trawy. Skaryfikacja także pomaga pozbyć się chwastów dwuliściennych i ograniczyć rozwój mchu.

Równie ważną czynnością jest aeracja, czyli napowietrzenie trawnika oraz poprawienie jego struktury poprzez nakłuwanie powierzchni trawnika

Jesienią lepiej jest pozbyć się chwastów, które po zimie mogą wykiełkować ze zwiększoną siłą. Częściowo na odchwaszczanie pomaga wertykulacja i usuwanie ręczne. Niezbędne są jednak środki chemiczne, które całkowicie pozbędą się problemu.

Po czynnościach pielęgnacyjnych można przejść do nawożenia, które w okresie jesiennym dostarczy wszystkie odpowiednie składniki odżywcze trawie. Jesienią trawnik potrzebuje więcej potasu i fosforu, a mniej azotu. Byle jaki nawóz może tylko zaszkodzić trawnikowi. Duża ilość mchu może oznaczać zbyt kwaśną glebę. W takim przypadku należ zbadać czy trawnik ma odpowiedni odczyn pH 5,5-7 i ewentualnie podjąć działania wyrównujące odczyn gleby.

W przypadku powstawania dziur w trawniku, przebarwień potrzebna jest tu regeneracja trawnika i najczęściej dosiewka, którą możemy wykonać używając tych samych nasion - pozostałych po sianiu lub dokupionych, albo nasion traw do renowacji trawnika, np. SOS Quick Rapair Barenbrug.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium