Blog
Znajdziecie tutaj trochę informacji z naszego świata ogrodniczego!
Duże donice

Duże donice 

Szukasz dużej doniczki? Lepiej nie mogłeś trafić, przegląd dostępnych wzorów z polskich firm, które doskonale nadają się do postawienia w ogrodzie, przed biurem, przed restauracją, hotelem lub w innym miejscu gdzie potrzeba dużego pojemnika. W naszej ofercie znajdziesz ciekawe, geometryczne wzory dużych donic wykonane z polietylenu oraz również tanie donice plastikowe, które jakość również stoi na wysokim poziomie. Część donic dostarczana jest do klientów wprost z fabryki!

Jak odstraszyć dziki

Jak odstraszyć dziki

Jeżeli dręczy Cię pytanie jak odstraszyć dziki lub czy w ogóle istnieje skuteczny sposób na dziki, to ten artykuł jest dla Ciebie! Kilka porad z forum oraz analiza sposobów na pozbycie się dzików, o pastuchu elektrycznym, czy hukinol rzeczywiście działa, czy może warto kupić antydzika. Zapraszamy do artykułu na naszym blogu ogrodniczym.  

Nasiona traw a ładny trawnik

Nasiona traw, a ładny trawnik

Wybór odpowiedniej mieszanki nasion traw to połowa sukcesu, na rynku występuje kilka rodzajów różnych mieszanek traw. Są one dostosowane według zastosowania - trawy sport, ozdobne, prestiż, na tereny suche, etc. Czy warto wybrać trawę samo zagęszczającą? Jest to nowość w świecie hobby, ale my postaramy się w krótki sposób odnieść do tego typu mieszanek traw. Dodatkowo, jak wybrać i jak przygotować podłoże do sadzenia trawy. Wszystko to co powinieneś wiedzieć o wyborze nasion trawy. 

Blog chmura tagów
Zimowanie roślin 0
Zimowanie roślin

Każdego roku zadajemy sobie to samo pytanie - czy nasze rośliny przetrwają zimę i na wiosnę zachwycą nas swoim urokiem? Mamy to szczęście, że zimy są coraz łagodniejsze i nie zagrażają tak jak kiedyś ogrodowym okazom. Trzeba jednak brać pod uwagę, że pod puchem śniegu, którego teraz brakuje, rośliny są bezpieczniejsze niżeli narażone na mróz bez niego. Dlatego ważne jest, by rośliny wrażliwe na przemarzanie „ocieplić" na ten chłodniejszy czas.

Zimowanie roślin w ogrodzie

Warto pamiętać, że dobrze zadbane rośliny w okresie wiosenno - letnim (nawożone, przycinane) lepiej zniosą zimę. Jednak, nim nastaną pierwsze przymrozki najważniejsze jest ich okrycie.

Szczególnie narażone na uszkodzenia zimą są rośliny liściaste np. berberys, bukszpan, kalmie, laurowiśnie, czy różaneczniki. Wbrew pozorom również iglaki mogą ulec uszkodzeniu zimą. Na mróz słabiej niż inne iglaki odporne są cisy, cyprysiki i żywotniki.

Sposób okrywania roślin na zimę zależy od rodzaju rośliny. Jedna zasada jest jednak wspólna dla wszystkich. Okrywamy rośliny gdy temperatura spadnie w nocy poniżej -5 stopni, w innym wypadku gdy roślinie będzie zbyt ciepło, możemy ją niepotrzebnie pobudzić do wzrostu lub spowodować gnicie. Rośliny zabezpieczamy słomą, świerkowymi gałązkami, suchymi liśćmi, trocinami lub korą, a także można wykonać osłonę z włókniny lub tektury. Warto pamiętać, że byliny okrywamy około 10 centymetrową warstwą kory lub trocinami, liści, zwłaszcza w bezśnieżne zimy, podczas których można dołożyć jeszcze jedną warstwę (np. wśród bylin pierwiosnki, zawilce, chryzantemy, hiacynty, lilie oraz te byliny, które posadzone jesienią nie zdążyły się ukorzenić). Róże natomiast można obsypać kopcem ziemi sięgającymi do około 30-40 cm. Osłonić warto hortensje ogrodowe, ketmie syryjskie, klony palmowe, magnolie i tulipanowce - można to zrobić wykorzystując chochoły lub falistą tekturę.  Budleje Dawida czy hortensje bukietowe wystarczy obsypać u nasady np. korą. Również ozdobne trawy wymagają zabezpieczenia np. miskanty i trawy pampasowe, a także lawenda, tymianek.

Dostępna w sklepach agrowłóknina jest dobrym pomysłem do okrycia przed mrozem i wysuszającym mroźnym wiatrem winorośli, rododendronów czy niektórych iglaków, które regularnie przycinane tracą swoją odporność na mróz. Jest to też dobry sposób na ochronę roślin przed przymrozkami wiosennymi. 

Zimowanie trawnika

Również trzeba zadbać o nasz trawnik na zimę. Przede wszystkim usunąć z niego liście opadające jesienią, bo pod nimi będzie żółknąć darń, zamierać i gnić, co uszkodzi trawnik. Ponadto zalegające liście przyczyniają się do powstawania leśni i chorób grzybiczych w trawniku.

Byliny okryj już jesienią korą, liśćmi lub trocinami. Chociaż większość pędów przycina się przy ziemi, część z nich pozostaw do wiosny, dasz tym samym możliwość przezimowania na nich pożytecznym owadom.

Zimowanie roślin doniczkowych

Ale rośliny w ogrodzie to nie koniec przygotowań do zimy. Również domowe rośliny wymagają odpowiedniej troski na ten czas. 

Rośliny doniczkowe, zimą są narażone na suche powietrze i wachania temperatur. Lepiej znoszą one gorące lato, niż sezon grzewczy. Podstawowym warunkiem utrzymania roślin domowych w okresie jesienni zimowym jest zadbanie o wilgotne powietrze. Jak wiadomo, rośliny tropikalne z takiego środowiska naturalnego się wywodzą i element ten gwarantuje nam bujny i zdrowy wzrost roślin. W tym celu można zmgławiać rośliny miękką, letnią i przegotowaną wodą lub wykorzystać nawilżać powietrza. Drugim problemem jest mniejsza ilość światła. Warto przenieść rośliny bliżej okna, by mogły czerpać ze słońca jak najwięcej, ale w momencie wietrzenia pomieszczeń, szczególnie w mroźne dni. Rośliny powinny być przeniesione wgłąb mieszkania lub domu.

Zimowanie roślin balkonowych i tarasowych

Jak przezimować rośliny z balkonu lub tarasu - te które mogą być wieloletnie jak lawenda, trawy ozdobne czy bukszpan warto wnieść do piwnicy, foliaka lub oranżerii. W ten sposób dasz im możliwość wzrostu w nowym, wiosennym sezonie.

Kilka podstawowych zabiegów na Twoich roślinach przed zimą zapewni Ci piękną zieleń w nowym roku kalendarzowym.

 

Warto na koniec dodać, że nawozy jesienne również pomagają roślinom lepiej znieść zimę. 

Komentarze do wpisu (0)

Informacja w nagłówku

Infolinia:

Telefon: 578 287 257

Email: sklep@naszogrodniczy.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium