Jak odstraszyć dziki 2
Jak odstraszyć dziki

Rosnący problem dzików

"Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły." Tak zaczyna się fragment wiersza Jana Brzechwy, który przestrzega o tym jak niebezpiecznym zwierzęciem jest dzik. W obecnych czasach coraz więcej osób nie tyle tego doświadcza, ile przekonuje się jak wiele niedobrego mogą wyrządzić dziki. Rolnicy skarżą się na przybywające szkody, w gazetach możemy czytać o kolejnych dzikach w mieście, a nasi klienci ciągle nam opowiadają o podchodzących dzikich zwierzętach pod domy, nawet te domy w gęstej zabudowie. 

Skąd te problemy z dzikami?

Przyczyn zwiększającej się liczny dzików i innej zwierzyny leśnej może kilka:

 • brak odpowiedniej ilości drapieżników - naturalnych wrogów
 • domy powstające coraz bliżej naturalnych siedlisk dzików i innej zwierzyny leśnej
 • niewykonanie planów związanych z ilością strzelonej zwierzyny
 • rozmnażanie się dzików w szybkim tempie
 • brak ostrych zim, które mogły też być przyczyną zgonów najsłabszych osobników
 • poszukiwanie pożywienia przez zwierzynę

Jak odstraszyć dziki

Myśliwy

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się dzika jest dziarski myśliwy, ale jak wiele osób się przekonało nie ma aż tylu myśliwych, ilu byśmy sobie życzyli. Można mieć wrażenie, że dzików przybywa w znacznie szybszym tempie, niż osób polujących.

Pastuch elektryczny i siatki

Innym sposobem jest stworzenie mechanicznej bariery, która uniemożliwi dzikim zwierzętom przedostanie się na dany teren. Pozwoli to na odgrodzenie nie tylko dzików, ale także saren oraz jeleni, które również potrafią zrobić spustoszenie na polach uprawnych oraz na działkach sadowniczych. Kilku naszych klientów założyło siatki, które uchroniły ich tereny, ale kilku miało wokoło siebie sprytniejsze zwierzęta, które sforsowały zapory. Dopiero użycie elektrycznego pastuch pozwoliło na 100% wyeliminowanie problemu. Niestety to rozwiązanie jest dość kosztowne oraz czasochłonne, zarówno grodzenie pastuchem, jak i samą siatką przysporzy nam trochę wydatków. Szczególnie dla osób mających dość spory obszar do ogrodzenia będzie to problem. 

Preparat na dziki 

Kolejnym pomysłem na odstraszenie dzików i zwierzyny leśnej jest zastosowanie preparatów odstraszających, które swoim zapachem mają zniechęcić do niszczenia naszej własności. Jednym z bardziej popularnych preparatów jest Hukinol, czyli środek na bazie kwasu masłowego, który emituje zapach potu ludzkiego. Na stronach z tym preparatem można znaleźć informacje o możliwości ograniczenia zniszczeń o kilkadziesiąt procent. Preparat Hukinol powinien być nakładany w ilości kilku kropel na szmatki i rozmieszczany na słupkach o wysokości 50cm w ogległości 10m do 15m. Zapach w zależności od opadów deszczu i śniegu ma się utrzymywać około 2 tygodni. Jedyne mankamenty, który rzucają się w oczy to dość duża czasochłonność (potrzebujemy powbijać paliki, nasączyć i porozwieszać szmatki) oraz drugi to cena, najmniejsze opakowanie kosztuje niecałe 30zł i jest to fiolka 50ml. 

Antydzik to kolejna propozycja do walki z dziką zwierzyną. Według producenta ma on działać w zależności od pogody około 1 miesiąca. Jest na preparat na dziki, sarny i jelenie w granulacie, który został pomieszany z naturalnymi nawozami wapniowymi. Produkt w 100% biodegradowalny. Tym środkiem sypie się pasy (1-2m szerokie na dziki i 3-4m na sarny i jelenie), wokół terenu który chcemy chronić. 2kg preparatu na dziki antydzik kosztuje niecałe 15,00zł. Co stanowi zaraz po myśliwym najtańszy sposób na dziki, sarny i jelenie. Według producenta wystarczy stosować 2-3 kg na 100 m2. Warto też zwrócić uwagę, że czasami wystarczy obsypać jeden fragment działki, tworząc granicę np. od lasu. Tak zrobiliśmy na własnym polu uprawnym, dzięki czemu nasz rzepak mógł spokojnie rosnąć.

Inne - niekonwencjonalne sposoby na dziki

Poniższe sposoby są efektem przeszukania fragment internetu i nie zostały przez nas przetestowane :)

 • wkładanie do pończoch ściętych ludzkich włosów 
 • wywieszanie przepoconych ubrań
 • zrobienie płotka z puszek lub butelek na prętach 
 • smarowanie okolicznych drzew czarną pastą do butów
 • elektryczna armatka, która strzela co jakiś czas w nocy
 • pies z budą przy polu

i hit, który jest naszym faworytem

 • babcia, która o 4 w nocy szła na pole z radiem

Podsumowując 

Wydaje się, że najlepiej mieć dobrego znajomego myśliwego, ale jeśli z takowym jest problem to należy spróbować Antydzika lub jakiś inny preparat odstraszający dziki i zwierzynę leśną. Będzie to najtańsze i najszybsze rozwiązanie, które powinno przynieść dobre efekty.

Na naszym polu uprawnym uchroniliśmy rzepak i ziemniaki przed jeleniami i dzikami. 

 

Mam nadzieję, że teraz wiecie jak odstraszyć dziki.

Tak, czy inaczej życzymy, aby Wasze działki zostały omijane przez dziki :)

Komentarze do wpisu (2)

2 czerwca 2018

Babci jeszcze nie wysyłałem ;) ale spróbuję antydzika

6 sierpnia 2018

Rewelacja! Działa bardzo skutecznie.

Menu Szukaj produkty więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium
Sklep internetowy Shoper Premium