naszogrodniczy.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Jesteśmy firmą rodzinną, która funkcjonuje od 1991r

Dostarczamy wyjątkowe donice na wymiar! 🪴

Zamów paletę ziemi wprost do swojego ogrodu!

Łąka kwietnia - co to takiego

blog NaszOgrodniczy

Kwietna łąka - co to takiego

To kompozycja składającą się z nasion traw łąkowych oraz kwiatów polnych - jedno i wiele letnich. Łąki kwietne są dobrą alternatywą dla klombów oraz zwykłych, zielonych trawników przed domem.

Mają wiele zalet i są proste w założeniu.

Łąki są w sielskim klimacie rozluźniają kompozycje ogrodów, będą naturalnym elementem przypominającym to co urocze i wiejskie. Coraz częściej korzystają z rozwiązań zakładania łąki kwietnej duże miasta i firmy projektujące ogrody.

Sprawdź naszą ofertę kwiatów na łąkę kwietną >>> https://naszogrodniczy.pl/nasiona-na-laki-kwietne

Łąka kwietna nie wymaga pielęgnacji. Staje się naturalnym krajobrazem, domem dla pszczół, motyli i innych owadów. Ta dawna „łączka”, która wspominana jest przez naszych rodziców czy dziadków, dziś staje się estetycznym trendem. 

Pielęgnacja trawnika zielonego wymaga czasu, odpowiednich zabiegów i nawożenia. Właściciele ogrodów, zwłaszcza tych dużych, chętniej korzystają dziś z łąk kwietnych, gdyż są praktyczne i nie zajmują wiele czasu w hodowaniu. W porównaniu z zielonym trawnikiem, łąki, są znacznie tańsze w wysianiu i pielęgnacji - nie jest potrzebna kosiarka, dzięki czemu nie płacimy dodatkowo za prąd lub benzynę.

W sklepach ogrodniczych znaleźć są gotowe mieszanki nasion na łąki kwietne, które najczęściej pojawiają się na łąkach kwietnych. Są to mak, łubin, rumian dolny, kąkol, czarnuszka, nagietek, złocienie polne, koniczyna, lucerna, chaber bławatek i wiele innych. Istnieje też możliwość zakupienia zestawów nasion pochodzących z naturalnych zbiorów. To pozwala też stworzyć łąkę bardziej spersonalizowaną, bo możemy wybrać te nasiona, które w postaci kwiatów lubimy najbardziej. Istnieje także trzecia opcja - własne zbiory nasion. Posiadając raz łąkę kwietną, możemy z każdym rokiem wysiewać ją ponownie już zupełnie za darmo, swoimi siłami i tworzyć łąki takie jak nam się podobają.

Jak założyć łąkę kwietną?

Glebę musimy wzruszyć, najlepiej przekopać lub przeorać - jeśli to duża powierzchnia. Przed wysianiem, dobrze nasiona wymieszać z piaskiem, aby równomiernie pokryły powierzchnię. Nasiona lepiej wzejdą jeżeli je "wgnieciemy"w podłoże przy pomocy wału ogrodowego lub udeptując.

Nasiona potrzebują światła i wierzchnia warstwa ziemi uniemożliwiłaby ich wzrost. Po wysianiu trzeba pamiętać jednak o tym, by gleba była wilgotna. Przy sadzeniu możemy też użyć nawozu takiego jak azofoska lub naturalne nawozy Innbio, aby młode rośliny szybciej wyrosły.

Warto też mieć świadomość, że nie wszystkie rośliny w łące kwietnej kwitną w tym samym czasie. Nie należy się niepokoić, gdy w pierwszej fazie wzrostu wykiełkuje tylko ich część. Pierwsze pojawią się mlecze, podczas gdy rumianek dopiero kilka tygodni później.

nasiona na łąkę kwitną

Jakie nasiona na łąkę kwietną?

Przy wyborze nasion, musimy kierować się także nasłonecznieniem miejsca, w którym wysiewamy łąkę kwietną. A także charakter gleby. Chabry i maki lubią słońce, podobnie jak rumianek, w cienistych miejscach sprawdzi się koniczyna i łubin, który tak naprawdę dostosuje się do różnych warunków pogodowych.

Na glebach wilgotnych poleca się wysiewanie bodziszka łąkowego, firletki, koniczyny białoróżowej, krwawnicy pospolitej, niezapominajek czy mięty polnej. Na glebach ogrodowych, właściwie wilgotnych sprawdzą się chaber łąkowy, łubin trwały, mak polny, nachyłek lancetowaty czy wiesiołek czworokątny, a na suchych dziurawiec, dzwonek okrągłolistny i rozpierzchły czy gipsówka  lebiodka pospolita.

Łąkę kwietną można skomponować w taki sposób, że będzie zachwycała kolorami i kwitła od wiosny do późnej jesieni.

Warto wykorzystać do jej estetyki również ozdobne trawy jak imperialna cylindryczna czy rozplenica japońska. A dalej również byliny np. pysznogłówka perowskit, werbena patagońska.

Warto pamietać 

Wiele roślin z łąki kwietnej nadaje się do zerwania i ususzenia z możliwością wykorzystania jako zdrowotny napar np. rumianek czy chaber, ale także do urozmaicenia sałatek świeżych wiosną i latem. Można również w swoich przydomowych łąkach zadbać o występowanie ziół takich jak mięta czy rozmaryn.

Jeśli chcesz uzyskać efekt naturalny korzystaj z tych roślin, które rzeczywiście rosną dziko na okolicznych łąkach naturalnych. im bardziej wymyślne rośliny jak trawy ozdobne czy byliny tym efekt, choć piękny, będzie mniej naturalny.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium