naszogrodniczy.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Jesteśmy firmą rodzinną, która funkcjonuje od 1991r

Dostarczamy wyjątkowe donice na wymiar! 🪴

Zamów paletę ziemi wprost do swojego ogrodu!

Sukulenty - wszystko co musisz wiedzieć

blog NaszOgrodniczy

Możliwe, że znasz te rośliny i nie wiesz, że są sukulentami. To piękne, proste w uprawie i bardzo zdrowe dla Ciebie rośliny o ciekawym wyglądzie. Mają dużą zdolność oczyszczania powietrza, a niektóre z nich właściwości lecznicze i odmładzające.

Sukulenty pochodzą z egzotycznych miejsc, gdzie deszcz pada rzadko, a słońce świeci bardzo intensywnie. Rosną na piaszczystych lub skalistych podłożach. Wykształciły więc w sobie odpowiednie predyspozycje do przetrwania.

Najbardziej popularnymi sukulentami są eszeweria, grubosz jajowaty i wiele jego odmian np. Crassula Hobbit, Kalanchoe, Szlumbergera, Peperomia czyli Grudnik, modne w ostatnim roku żywe kamienie, a także doskonale znane i lubiane wszystkie odmiany Sansevierii, czyli wężownic. Również pnącza jak Starzec Rowleya (zwisający) zalicza się do sukulentów. Znajdziesz wśród nich także Zamioculcasa, Agawę, Aloes, Nolinę wygiętą, patyczaki, i oczywiście kaktusy, np. Opuncja.

Sukulenty można podzielić na te pędowe, liściowe i korzeniowe. Wszystkie charakteryzują się prostą uprawą i tym, że nie stwarzają problemów pielęgnacyjnych. Będą rosły nawet w trudnych warunkach (stanowisko, temperatura, podlewanie, nawożenie), a nawet zaniedbane odżyją, gdy sobie o nich przypomnisz.

W większości z nich dostrzeżesz mięsiste liście, grube łodygi - nie przez przypadek są właśnie takie. Magazynują one wodę i pozwalają przetrwać suszę. Określa się je mianem roślin z żelaza i niezniszczalnych, jednak oczywiste jest, że całkowite zapomnienie o tych roślinach również może im zaszkodzić.

sukulenty

Pielęgnacja

Sukulenty będą rosnąć w każdym mieszkaniu. Zarówno tym o dobrej wilgotności jak i suchym powietrzu. Najbardziej właściwa temperatura dla nich to 20-25 stopni Celsjusza. WARTO ZAPAMIĘTAĆ, ŻE NIE LUBIĄ PRZECIĄGÓW.

Stanowisko zarówno słoneczne jak i półcieniste stanie się dla nich dobrym miejscem do rośnięcia. Można jednak zwrócić uwagę na to, że parapet północny i wschodni może okazać się zbyt ciemnym i rośliny te albo się nie wybarwią, nie pokazując tym samym pełni swoim wdzięków lub ich liście zaczną żółknąć i wyciągać się do słońca.

Podlewanie nie sprawia tu trudności, istnieje bowiem jedna zasada - lepiej przesuszyć nić przelać.

Od wiosny do jesieni zasilaj je nawozem do sukulentów i kaktusów.

Podłoże

Sukulenty najlepiej czują się w w ziemi suchej, ubogiej w składniki pokarmowe, lekkiej, przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej. Aby zachować cyrkulację powietrza wokół korzeni, ziemię należy wymieszać przykładowo z keramzytem lub perlitem w równych proporcjach. Ziemia zatem nie może być zbita, ale krucha z zawartością podstawowych składników mineralnych.

Gotowe podłoże do sukulentów i kaktusów ---> https://naszogrodniczy.pl/ziemia-do-kaktusow-kronen-5l

Przesadzanie

Zmiana doniczki na większą jest konieczna gdy sukulentom robi się zbyt ciasno. Kiedy znacznie pogorszy się jakość podłoża, również konieczna jest przy tym wymiana gleby. Sukulenty przesadzamy zwykle wiosną, chociaż w innych porach roku też możemy to robić. Jeśli doniczka nie ma otworu odpływowego w dnie, powinniśmy wykonać kilkucentymetrowy drenaż lub wymieszać, przykładowo keramzyt bądź perlit, z podłożem. 

Szkodniki i choroby

Jak każda roślina, również sukulenty mogą być atakowane przez szkodniki lub chorować. Najczęstszym problemem są różne odmiany wełnowców. Jedne z nich żerują na pędach, inne na korzeniach. Pozbyć się ich można naturalnymi opryskami lub w ostateczności chemicznymi środkami zapobiegającymi. Podobnie jak przędziorków, które również zagrażają naszym sukulentom. Istotnym problemem są wszelkie choroby grzybowe. Rozprzestrzeniają się one w przypadku zbyt dużej wilgotności, a ponieważ tkani roślin tych są zbudowane głównie z wody, choroba ta szybko przenosi się na całą roślinę. Należy obserwować swoje sukulenty i kaktusy, i reagować w miarę możliwości jak najszybciej, ponieważ dotknięte chorobą grzybową, często są nie do uratowania.

Większość szkodników na sukulentach załatwi oprysk POLYSECT, a na choroby grzybowe polecamy Saprol lub Fungimat Baymat :) 

Inspiracje

W domu możesz znaleźć wiele aranżacji sukulentów i kakutusów. Pięknie prezentują się w małych dekoracyjnych osłonkach, na parapecie czy komodzie, ale wiele z nich ma niezwykle estetyczne zastosowanie w ozdobnych szklanych słojach. Pasują w takiej aranżacji do nowoczesnych wnętrz, minimalistycznego wystroju, a przeznaczone nie tylko dla osób, które poświęcają niewiele czasu na pielęgnację roślin z powodu braku czasu lub częstych wyjazdów, ale też dla kolekcjonerów tych gatunków.

jak dbać o sukulenty

jak przesadzać sukulenty

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium