Blog
Znajdziecie tutaj trochę informacji z naszego świata ogrodniczego!
Duże donice

Duże donice 

Szukasz dużej doniczki? Lepiej nie mogłeś trafić, przegląd dostępnych wzorów z polskich firm, które doskonale nadają się do postawienia w ogrodzie, przed biurem, przed restauracją, hotelem lub w innym miejscu gdzie potrzeba dużego pojemnika. W naszej ofercie znajdziesz ciekawe, geometryczne wzory dużych donic wykonane z polietylenu oraz również tanie donice plastikowe, które jakość również stoi na wysokim poziomie. Część donic dostarczana jest do klientów wprost z fabryki!

Jak odstraszyć dziki

Jak odstraszyć dziki

Jeżeli dręczy Cię pytanie jak odstraszyć dziki lub czy w ogóle istnieje skuteczny sposób na dziki, to ten artykuł jest dla Ciebie! Kilka porad z forum oraz analiza sposobów na pozbycie się dzików, o pastuchu elektrycznym, czy hukinol rzeczywiście działa, czy może warto kupić antydzika. Zapraszamy do artykułu na naszym blogu ogrodniczym.  

Nasiona traw a ładny trawnik

Nasiona traw, a ładny trawnik

Wybór odpowiedniej mieszanki nasion traw to połowa sukcesu, na rynku występuje kilka rodzajów różnych mieszanek traw. Są one dostosowane według zastosowania - trawy sport, ozdobne, prestiż, na tereny suche, etc. Czy warto wybrać trawę samo zagęszczającą? Jest to nowość w świecie hobby, ale my postaramy się w krótki sposób odnieść do tego typu mieszanek traw. Dodatkowo, jak wybrać i jak przygotować podłoże do sadzenia trawy. Wszystko to co powinieneś wiedzieć o wyborze nasion trawy. 

Blog chmura tagów
Sukulenty - wszystko co musisz wiedzieć 0
Sukulenty - wszystko co musisz wiedzieć

Wszystko co musisz wiedzieć o sukulentach

Możliwe, że znasz te rośliny i nie wiesz, że są sukulentami. To piękne, proste w uprawie i bardzo zdrowe dla Ciebie rośliny o ciekawym wyglądzie. Mają dużą zdolność oczyszczania powietrza, a niektóre z nich właściwości lecznicze i odmładzające.

Sukulenty pochodzą z egzotycznych miejsc, gdzie deszcz pada rzadko, a słońce świeci bardzo intensywnie. Rosną na piaszczystych lub skalistych podłożach. Wykształciły więc w sobie odpowiednie predyspozycje do przetrwania.

Najbardziej popularnymi sukulentami są eszeweria, grubosz jajowaty i wiele jego odmian np. Crassula Hobbit, Kalanchoe, Szlumbergera, Peperomia czyli Grudnik, modne w ostatnim roku żywe kamienie, a także doskonale znane i lubiane wszystkie odmiany Sansevierii, czyli wężownic. Również pnącza jak Starzec Rowleya (zwisający) zalicza się do sukulentów. Znajdziesz wśród nich także Zamioculcasa, Agawę, Aloes, Nolinę wygiętą, patyczaki, i oczywiście kaktusy, np. Opuncja.

Sukulenty można podzielić na te pędowe, liściowe i korzeniowe. Wszystkie charakteryzują się prostą uprawą i tym, że nie stwarzają problemów pielęgnacyjnych. Będą rosły nawet w trudnych warunkach (stanowisko, temperatura, podlewanie, nawożenie), a nawet zaniedbane odżyją, gdy sobie o nich przypomnisz.

W większości z nich dostrzeżesz mięsiste liście, grube łodygi - nie przez przypadek są właśnie takie. Magazynują one wodę i pozwalają przetrwać suszę. Określa się je mianem roślin z żelaza i niezniszczalnych, jednak oczywiste jest, że całkowite zapomnienie o tych roślinach również może im zaszkodzić.

Pielęgnacja

Sukulenty będą rosnąć w każdym mieszkaniu. Zarówno tym o dobrej wilgotności jak i suchym powietrzu. Najbardziej właściwa temperatura dla nich to 20-25 stopni Celsjusza. WARTO ZAPAMIĘTAĆ, ŻE NIE LUBIĄ PRZECIĄGÓW.

Stanowisko zarówno słoneczne jak i półcieniste stanie się dla nich dobrym miejscem do rośnięcia. Można jednak zwrócić uwagę na to, że parapet północny i wschodni może okazać się zbyt ciemnym i rośliny te albo się nie wybarwią, nie pokazując tym samym pełni swoim wdzięków lub ich liście zaczną żółknąć i wyciągać się do słońca.

Podlewanie nie sprawia tu trudności, istnieje bowiem jedna zasada - lepiej przesuszyć nić przelać.

Od wiosny do jesieni zasilaj je nawozem do sukulentów i kaktusów.

Podłoże

Sukulenty najlepiej czują się w w ziemi suchej, ubogiej w składniki pokarmowe, lekkiej, przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej. Aby zachować cyrkulację powietrza wokół korzeni, ziemię należy wymieszać przykładowo z keramzytem lub perlitem w równych proporcjach. Ziemia zatem nie może być zbita, ale krucha z zawartością podstawowych składników mineralnych.

Gotowe podłoże do sukulentów i kaktusów ---> https://naszogrodniczy.pl/ziemia-do-kaktusow-kronen-5l

Przesadzanie

Zmiana doniczki na większą jest konieczna gdy sukulentom robi się zbyt ciasno. Kiedy znacznie pogorszy się jakość podłoża, również konieczna jest przy tym wymiana gleby. Sukulenty przesadzamy zwykle wiosną, chociaż w innych porach roku też możemy to robić. Jeśli doniczka nie ma otworu odpływowego w dnie, powinniśmy wykonać kilkucentymetrowy drenaż lub wymieszać, przykładowo keramzyt bądź perlit, z podłożem. 

Szkodniki i choroby

Jak każda roślina, również sukulenty mogą być atakowane przez szkodniki lub chorować. Najczęstszym problemem są różne odmiany wełnowców. Jedne z nich żerują na pędach, inne na korzeniach. Pozbyć się ich można naturalnymi opryskami lub w ostateczności chemicznymi środkami zapobiegającymi. Podobnie jak przędziorków, które również zagrażają naszym sukulentom. Istotnym problemem są wszelkie choroby grzybowe. Rozprzestrzeniają się one w przypadku zbyt dużej wilgotności, a ponieważ tkani roślin tych są zbudowane głównie z wody, choroba ta szybko przenosi się na całą roślinę. Należy obserwować swoje sukulenty i kaktusy, i reagować w miarę możliwości jak najszybciej, ponieważ dotknięte chorobą grzybową, często są nie do uratowania.

Większość szkodników na sukulentach załatwi oprysk POLYSECT, a na choroby grzybowe polecamy Saprol lub Fungimat Baymat :) 

Inspiracje

W domu możesz znaleźć wiele aranżacji sukulentów i kakutusów. Pięknie prezentują się w małych dekoracyjnych osłonkach, na parapecie czy komodzie, ale wiele z nich ma niezwykle estetyczne zastosowanie w ozdobnych szklanych słojach. Pasują w takiej aranżacji do nowoczesnych wnętrz, minimalistycznego wystroju, a przeznaczone nie tylko dla osób, które poświęcają niewiele czasu na pielęgnację roślin z powodu braku czasu lub częstych wyjazdów, ale też dla kolekcjonerów tych gatunków.

 

Komentarze do wpisu (0)

Informacja w nagłówku

Infolinia:

Telefon: 578 287 257

Email: sklep@naszogrodniczy.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium